Във време, когато регулаторният натиск разстрои няколко действащи ICO-та, нови проекти – както справедливи, така и разумни – доведоха до заличаване на съществуващите проекти като средство за гарантиране на ранни лихви и ликвидност.
Зад всяка добра идея обаче, обикновено има една по особена – и Биткойн не е изключение. Тук ще разгледаме три странни Биткойн форка, които или дебютираха с невероятно амбициозни цели, съмнителни „благотворителни“ цели или такива, които просто са изоставени от по-големите играчи.
Феновете на BTC може ентусиазирано да споделят историята за покупката, в която клиент плаща 10 000 BTC за 2 пици, а сега Bitcoin Pizza поема щафетата.
Форка, случил се на 1-и януари на блок 501888, притежателите на Биткойн са получили BPA токени в съотношение 1:1 с BTC.
Вместо да внедрява нови блокчейн изкривявания или дългосрочни стратегии, Bitcoin Pizza е уникален с това, че възнамерява да се обвърже с Биткойн с насочена ациклична графика – същата технология, която поддържа IOTA и Byteball.
Посочената ациклична графика се различава от блокчейн технологията, която е в основата на повечето криптовалути. Докато блокчейн е по същество криптографски, подлежащ на проверка списък, където всеки нов запис препраща към предишната насочена ациклична графика, използва структура, подобна на дърво, където файловете могат да съдържат под-папки, които непрекъснато се отклоняват, стига те да са обърнати напред.
С твърденията, че неговият „блокчейн, поддържан от DAG, ще бъде най-широко използваният, с най-високата пазарна горна граница“ и мисията да „направи Биткойн велик отново“, Bitcoin Pizza планира да разклони блокчейна му, да възнагради притежателите си с airdrop токени след това да разреши на своите участници да обменят тези токени за официалния „BPA токен“ на по-късен етап, като се има предвид, че блокчейн и насочените ациклични графики не са оперативно съвместими.
Bitcoin Pizza в крайна сметка избледнява в Етериум, и официалният им уеб сайт оттогава е офлайн.
BTC може да се нарече „баща“ на криптoвалутите, но Биткойн „God“ взима нещата на съвсем друго ниво.
Като „първата благотворителна платформа, построена върху блокчейн“, Bitcoin God бе форкнат на 27-и декември 2017 г. на блок 501225.
По ирония на съдбата, Bitcoin God е резултат от продължителен труд и всъщност е предназначен за стартиране на Коледа – 25-и декември.
Биткойн Бог достави 17 милиона GOD токена, които са били в съотношение 1:1 с притежателите на BTC, при което от останалите четири милиона токена, 400 000 ще бъдат използвани като награди за копаене, докато допълнителни 3.6 милиарда токена ще бъдат раздадени на благотворителни организации.
В система, в която потребителят е „Бог“, Bitcoin God дава възможност на общност от токен титуляри да гласуват за съотношението и размера на токените, издадени за „благотворителни“ каузи.
Потребителите, които искат да номинират благотворителна организация, могат да оставят адреса си на портфейла в социалната мрежа на Bitcoin Gold , след което крипто общността ще „гласува, за да вземе решение относно съотношението и количеството на airdrop“.
Bitcoin God не само въвежда Proof-of-Stake (доказателство за залог) копаене и планирано разширение, включващо интелигентни договори (извън възможностите на Биткойн за скриптове), но освен това предвижда по-голям размер на блока и доказателство за нулево знание в бъдеще.
Докато името му може да се позове на носталгията на 90-те години и на любимия GameBoy на Nintendo, BitcoinBoy няма нищо общо с това.
След като бе форкнат на 31-и декември 2017 г. на блок 501888, BitcoinBoy въведе „огромни блокове“ (8-мегабайта), доказателства с нулево знание и интелигентни договори. Биткойн притежателите са получили BitcoinBoy токени (BCB) в съотношение 1:1.
Описвайки себе си като „не само експеримент“, BitcoinBoy дебютира с визията за „модернизиране“ на мрежата Биткойн с „вграден интелигентен договор“ за издаване на активи в мрежата и улесняване на създаването на приложения.
С течение на времето обаче – и освен за въвеждането на доказателства с нулево знание – целите на BitcoinBoy до голяма степен са постигнати от Bitcoin Cash.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.