Създателят на Dogecoin Джаксън Палмър наскоро направи публикация в Twitter, предупреждаваща последователите му за измамници, които се представят за него в опити да измамят нищо неподозиращите поддръжници и да им вземат криптовалутата.
Фалшивият профил на имейлите ще проведе разговор с поддръжника и в крайна сметка ще ги помоли да инвестират в понци схема.
Палмър заяви, че никога не би се свързал с който и да било от последователите си чрез имейл по точно този начин. Той също така сподели примери за имейлите в неговата публикация.
? Scam alert: Someone is sending these fake emails to my YouTube subscribers (no idea how they got the email list) where they eventually try to sell you a ponzi „investment program“. THIS IS NOT ME, I WILL NEVER COLD EMAIL YOU. Stay safe. pic.twitter.com/gavK8eOErR
— Jackson Palmer (@ummjackson) status/1052577652853301249?ref_src=twsrc%5Etfw“>October 17, 2018
Миналия месец, Елон Мъск поиска от създателя на Dogecoin да му помогне да намери решение за ботовете фасилитиращи измами, като се представят за знаменитости.
Палмър сподели сценарии с Мъск, който той е разработил в миналото, за да блокира ботовете. Палмър каза, че кодът е „кратък, прост и просто го управлявате с cron“. „Not giving away ETH“ стана популярен таг сред крипто пространството, след като измамници се преструваха, че са видни членове на общността и поискаха от поддръжници на въпросните личности да изпратят малки количества крипто на конкретен адрес с обещанието за голямо възнаграждение.
В един момент измамници дори се представиха за репортер на Bloomberg в Twitter, опитвайки се да измамят последователите им. За да избегнат подозрение, измамниците сменят имнето на верифицираните им профили.
Важно е да запомните, че подобно на Палмър, други влиятелни фигури в крипто пространството не биха пращали имейли на потребителите си, искайки крипто от тях.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.