Приемането на блокчейн технологията в научните среди се е увеличило експоненциално през последната година, въпреки съществуването на значителни бариери това да се случи.
Според „The Pistoia Alliance“ – глобална организация с нестопанска цел, 60% от наложилите се вече компании във фармацевтичния сектор използват технологията, като постоянно експериментират с нов възможни приложения. Докато миналата година спрямо проучването на същата организация само 22% са използвали блокчейн.
Останалите компании в сферата на фармацията все още не са се оринетирали към блокчейн поради редици правни „бариери“. Една от основните причини е, че все още липсва квалифициран персонал, който би могъл да се справи с потенциални бъдещи проекти.
Изследването разкрива, че около 16% от участниците в него не успяват да приемат блокчейн, поради невъзможността някой да даде обяснение какво реално тя представлява. Въпреки, че масово се приема като нещо много сложно и комплексно, все по-голям брой хора осъзнават, че именно тази технология ще даде решението на много проблеми в най-разнообразни сфери.
Според проучването, 73% от специалистите във фармацевтичния сектор и биологичните науки са на мнение, че независимостта на данните е най-голямото предимство на блокчейн технологията. Други 39% са на мнение, че прозрачността, предлагана от блокчейн базираните системите и цялостната екосистема, която се изгражда също е голям позитив.
Част от изявлението на „The Pistoia Alliance“:
Въпреки това почти една пета (18%) от специалистите вярват, че използването на блокчейн не добавя стойност извън традиционната база данни, показвайки, че има известно нежелание в индустрията да използва технологията.
Стив Арлингтън, който е президент на компанията правеща проучването, може да се похвали със сериозни членове в организацията, като фармацевтични гиганти като Pfizer, Novartis, GlaxoSmithKline и AstraZeneca. Той е на мнение, че не могат да бъдат пренебрегнати ползите от блокчейн технология за фармацевтичната индустрия.
„Блокчейн осигурява допълнителен слой на доверие сред учените и техните организации. Надяваме се, че ползите, които технологията осигорява по отношение на сигурността, ще спомогнат за намаляване на загубата на информация при споделянето и прехвърлянето на данни и ще улеснят по-нататъшното между-индустриално сътрудничество и обмен на знания „
[…]
„Вярваме, че блокчейн ще отвори нови възможности за индустрията да започне по-сигурно да се споделят данни, за да ускори откриването на лекарства, което в крайна сметка ще подобри живота на пациентите“.
Изследването, проведено сред най-сериозните компании в сектора миналия месец, също така разкри, че 30% от участниците са на мнение, че технологията има най-големи ползи при доставките на лекарствени продукити.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.