Руските предприятия се борят да заобиколят международните санкции, наложени след нейната инвазия в Украйна, като се насочват към московския клон на китайската държавна банка.
Въпреки че не е ясно колко голямо е руското търсене на нови сметки в китайски банки, човек, който работи в московския клон на китайска държавна банка и е напълно запознат с нейните операции, казва, че през последните няколко дни 200-300 компании са се обърнали към тях, „искайки да открият нови сметки”, каза източника на Reuters.
Човекът също така отбеляза, че много от фирмите, които търсят нови сметки, вече извършват бизнес с Китай и че той очаква транзакциите в юани от такива предприятия да се разширят.
Западните правителства изолират руската икономика от останалата част от световната финансова система, карайки чуждестранни корпорации да спират продажбите, да прекратяват връзките и да продават активи на стойност десетки милиарди долари.
Китай неколкократно изрази съпротива срещу санкциите, твърдейки, че те са безполезни и заявявайки, че ще продължи да поддържа редовни търговски контакти с Владимир Путин.
В Москва присъстват редица китайски държавни банки, включително Индустриалната и търговска банка на Китай, Селскостопанската банка на Китай, Банката на Китай и Китайската строителна банка, наред с други.
Прочети Още: Руснаците плащат с до $20,000 над пазарната цена за Биткойн (BTC)
Руската валута падна до рекордно ниски нива в резултат на санкциите, наложени от САЩ и Европа.
Депутатът от Държавната дума на Комунистическата партия на Руската федерация (КПРФ) Николай Арефиев посочи, че 3 трилиона рубли, принадлежащи на руския народ, ще бъдат иззети в случай на нов финансов срив в отговор на действията, предприети от чужди правителства.
В резултат на това изглежда, че повече руснаци се обръщат към крипто, поради анонимността и децентрализацията, които предлага.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.