Няколко големи руски банки изразиха силния си интерес към работа с индустрията на криптовалути и блокчейн по време на среща на затворени врати, проведена в Московската борса, предадоха руската медия RBC на 19-ти септември.
Като неназован източник, запознат с въпроса, каза на RBC, че търсенето на криптовалути в Русия е много голямо, но банките не могат да го изпълнят поради липсата на ясно дефинирани регулации.
Поради това представителите на руските банки, присъстващи на срещата, разговаряха с регулаторните органи от Япония, Люксембург и Сингапур, за да адаптират опита си към местните реалности. Освен това се формира лобистка група, която има за цел да се обърне към руското правителство с предложения как да се регулира криптото в страната.
Както е научил кореспондент на RBC, изпълнителен директор от неназована „голяма“ руска банка предложил да се създаде алтернативен законопроект за цифровите активи, който да бъде „драстично различен“ от сегашния, предложен от правителството.
Според доклада на RBC, частната кръгла маса е организирана от лобистка група, която включва най-голямата руска банка Sberbank, Alfa-Bank, VTB и други.
Либералната група обсъди и регулаторни въпроси с глобални експерти, като служители от японската крипто борса Bitflyer, базираната в Сингапур платформа NEM и криптовалутата Litecoin. Бившият министър на финансите на Люксембург Люк Фридън също взе участие в срещата, обяснявайки как страната му успя да изгради правна рамка за криптовалутите и да се превърне в един от водещите финансови центрове.
Това не беше първата среща на крипто лобистка група, която се проведе в Московската борса. Първата, също посветена на руските правила за цифровите активи, се състоя през юни.
Както бе съобщено по-рано, законопроектът „За дигиталните финансови активи“, предложен от руското Министерство на финансите, прие първото от общо три четения в Държавната Дума през май. Група от високопоставени руски мениджъри обаче го смята за „недовършен и фрагментиран“.
Финансовите кръгове в САЩ се готвят за потенциални промени, след като според информации председателят на Федералния резерв Джером Пауъл обмисля да се оттегли от поста си.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Чанпен Джао, бившият главен изпълнителен директор на Binance, според информация от доклад на Bloomberg News от 11 юли, е подкрепял крипто проекти, свързани със семейството на Тръмп, докато е търсил президентско помилване.
Съединените щати въведоха тази седмица широк набор от нови вносни мита, насочени към над 30 страни и икономически блокове, в рязко ескалиране на мерките си за търговска защита, според списък на WatcherGuru.