Според LongHash, всяка година повече от $87,3 милиарда се изразходват за добива на злато. За разлика от това, по-малко от $4,3 милиарда се използват за добва на Биткойн.
Добивът на злато изисква 20 пъти повече енергия и разходи в сравнение с копаенето на Биткойн, въпреки разказа, който циркулира от началото на повишаването на цената на BTC в началото на 2017 г., че Биткойн оказва неблагоприятно въздействие върху околната среда.
Понастоящем пазарът на криптовалути струва $200 милиарда, докато цялата пазарна горна граница на златото се оценява на около $8 трилиона. Предвид огромното несъответствие в оценката между два пазара, анализаторите могат да твърдят, че големите разходи за енергия, необходими за добива на злато, могат да бъдат оправдани.
Това обаче предполага, че единствената цел на добив на BTC е да се увеличи предлагането на доминиращата криптовалута, за да се гарантира, че има достатъчно BTC в обращение, за да отговори на нарастващото търсене на актива.
С биткойн и всяка друга криптовалута на пазара, копаенето участва в уреждането на сделките. Което означава, че ако копаенето на крипто трябваше да се сравни с процеса на добиване на злато, би било по-точно да се сравнят разходите за добив на BTC и общите разходи, необходими за добива на злато и прехвърлянето на злато.
Освен LBMA, най-големият извънборсов пазар за търговия на злато и сребро, и клиринговите партньори HSBC, ICBC Standard Bank, JPMorgan, Scotiabank и UBS, съществуват много клирингови къщи и златни брокери които контролират прехвърлянето на традиционния запазена стойност.
Следователно, ако цената на енергията, използвана за добив на злато и чрез клирингови къщи и агенции за прехвърляне на злато физически към пазарите в чужбина, се комбинират, сравнението между енергията, използвана от Биткойн и енергията, изисквана от златото, ще доведе до огромна разлика.
Аргументът срещу използването на енергия от BTC също така не отчита размера на бързото приемане на възобновяеми енергийни източници. В някои региони като Чили и Югозападен Китай доставката на чиста или възобновяема енергия е толкова изобилна, че се предлага безплатно на домакинствата и корпорациите.
Очевидно повечето добивни центрове понастоящем разчитат на невъзобновяеми енергийни източници за добив на крипто, защото те са по-евтини. Същият аргумент може да се приложи срещу злато, сребро, фиат и всяка друга форма на пари, която понастоящем е на разположение.
Както казва Джон Лилич, член на изследователското студио на Етериум, ConsenSys, единичната цена на всяка транзакция в крипто е по-висока от тази на банките и наследствените системи. Но тъй като индустрията се придвижва към системи за оптимизация на енергията, консумацията на енергия от крипто ще продължи да се превръща в непроблемна, особено когато става дума за Етериум.
„Истинският въпрос е дали разходите за брутна енергийна неефективност в крипто си струват ползите като попечителство над активи. Моето твърдение е Да! Заслужава си, но само ако нашата индустрия приоритизира и продължава да работи за повишаване на енергийната ефективност като доказателство за залог (proof-of-stake)“, обясни Лилич.
Във Вашингтон се заражда нова полемика, след като няколко сенатори от Демократическата партия поискаха разследване на предполагаемите връзки на президента Доналд Тръмп с крипто гиганта Binance.
В сектора на изкуствения интелект набира скорост, след като се появиха информации, че администрацията на Тръмп планира да отмени строгите правила за износ на чипове, въведени от президента Байдън.
Въпреки че участва в неотдавнашната среща на БРИКС в Бразилия и е включена в списъка на членовете на групата на нейния уебсайт, Саудитска Арабия според информациите отлага официалното си присъединяване към икономическия алианс.
Комисията по ценните книжа и борсите на САЩ се готви за поредно задълбочено проучване на крипто регулирането, като четвъртата кръгла маса е насрочена за 12 май.