Интернет съдилищата в Китай ще считат отсега нататък доказателства, заверени с помощта на блокчейн технология, като правно обвързващи.
Това следва публикуването на нови правила от Върховния народен съд в Китай, в което се посочва, че записите за блокчейн ще бъдат допуснати в съда. Според South China Morning Post, интернет съдилищата, създадени с цел да се занимават с интернет спорове, вече ще бъдат в състояние да разпознават цифровите данни като доказателство при проверка чрез методи, които включват блокчейн, времеви маркери, цифрови подписи и други.
Съобщение на Върховния народен съд заяви следното:
Интернет съдилищата трябва да признават цифрови данни, които се представят като доказателство, ако съответните страни съберат и съхраняват тези данни чрез блокчейн с цифрови подписи, надеждни времеви марки и проверка на хеш стойността, или чрез платформа за цифрово отлагане и могат да докажат автентичността на използваната технология.
Това действие обаче, не беше напълно неочаквано. Преди пускането на новите правила, първият китайски интернет съд, създаден в град Хангджоу, град в провинция Джейдзиен, решава преди три месеца, че доказателства, които са били удостоверени с блокчейн технология, са правно обвързващи.
Използването на блокчейн записи като доказателство, допустимо в съда в Китай също не е точно първото в света. Преди две години например, американския щат Върмонт подписа законопроект, който позволява цифровите записи, регистрирани в блокчейн, да се самоутвърждават, след като приеха някои правила, уреждащи доказателства.
„Дигитален запис, регистриран по електронен път в блокчейн, се удостоверява по собствена инициатива съгласно Vermont Rule of Evidence 902, ако е придружено от писмена декларация от квалифицирано лице, под клетва, в което се посочва квалификацията на лицето, което да извърши сертифицирането … „ – Гласят правилата на Върмонт за провеждане на съдебното производство.
И към края на миналия месец британското правителство разкри планове за провеждане на блокчейн, в който ще се видят цифрови доказателства, съхранявани в него. Както беше съобщено по онова време, решението бе взето, за да се подпомогне реформирането на съдилищата на Великобритания с помощта на блокчейн технология, за която се очаква да създаде забрана за подправяне и одитна пътека за управление на доказателствата. Пилотният проект понастоящем се предприема от различни агенции, включително Съдебната служба на Нейно величество.
Използването на блокчейн записи като доказателство, допустимо в съда в Китай, идва в момент, когато и публичният, и частният сектор във втората по големина икономика в света агресивно преследват децентрализираната ledger технология. Най-големият онлайн китайски търговец на дребно Alibaba например, сега се предполага, че е подал повече от 10% от патентите за блокчейн в света. Китайското правителство също така даде приоритет на блокчейн технологията в сегашния си план за икономическо развитие заедно с други възникващи технологии като изкуствен интелект и квантовото изчисление.
Президентът Доналд Тръмп ще направи първото си пътуване в чужбина след завръщането си на поста, като ще оглави високопоставена делегация на САЩ в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства следващата седмица.
Израелската платформа за търговия eToro се готви да стане публична в САЩ, като целта е да достигне оценка до $4 милиарда, след като успее да се регистрира на борсата Nasdaq под тикера „ETOR“.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Април донесе необичайна промяна на американския фондов пазар. Индексът S&P 500 се срина с повече от 10% през месеца, но след това се възстанови и затвори на ниво, което е само с 2% по-ниско от началната си стойност.