Централната банка на Индия (RBI), потвърди създаването на междуведомствена група, натоварена с анализирането на възможността за емитиране на дигитална валута на централната банка, подкрепена от рупии (CBDC), съобщава Economics Times.
Създаването и фокусът на групата бяха подробно описани в годишния доклад на банката от 2017-18 г., потвърждавайки по-ранни подробности след срещата на Комитета по паричната политика на Индия през април.
Economic Times цитира статистически данни, които предполагат, че разходите за отпечатване на хартиени банкноти в Индия са били 6,3 милиарда рупии (около $89 милиона) за финансовата 2018 година. Докладът на RBI отбеляза, че:
В световен мащаб нарастващите разходи за управление на хартиени/метални пари доведоха централните банки по целия свят да проучат възможността за въвеждане на фиатни цифрови валути.
Махеш Макхиджа от EY India заяви пред вестника, че „идеята за издаване на цифрова валута от централна банка е много обещаваща, въпреки че е необходимо да се обърне внимание на проблемите, свързани с цифровото фалшифициране“. По-нататък той отбеляза, че индикацията на RBI, че е отворена идеята за използване на разпределените технологии (DLT) за платежни системи, клирингови и сетълмент процеси, е „приветствано развитие“.
Макар да отбелязва, че криптото понастоящем не представлява „системни рискове“, банката предупреди, че „крипто екосистемата може да засегне съществуващата система за плащане и сетълмент, която от своя страна може да повлияе на предаването на паричната политика.“
Призовавайки се за координация с глобалните регулаторни органи, за да се справи с предизвикателствата, породени от крипто, банката съобщи, че междувременно ще наблюдава внимателно:
Крипто търговия, която пренасочва от борси към режим peer-to-peer, което може да включва и увеличаване на използването на пари в брой. Възможностите за миграция на крипто обменни къщи до тъмни басейни / парични средства и до офшорни местоположения, създават загрижеността при борбата срещу изпирането на пари (AML) / борбата с финансирането на тероризма (CFT) и данъчните въпроси.
Важната и противоречива забрана на RBI за взаимоотношенията на банките с крипто свързани предприятия и лица, влезе в сила на 5-ти юли. В отговор на някои вътрешни борси или са преустановени тегления на фиат, или са посочени планове за трансформиране в P2P платформи, така че да се избегне вътрешно крипто-към-фиат конвертиране.
Coinbase направи важна крачка към разширяване на присъствието си в областта на децентрализираните финанси (DeFi), като привлече в екипа си ръководството на Opyn Markets, известна компания в сектора на DeFi дериватите.
Grayscale Investments призова Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) да разреши пускането на своя мулти-крипто ETF – Grayscale Digital Large Cap Fund – с аргумента, че по-нататъшни забавяния нарушават законоустановените срокове и нанасят вреди на инвеститорите.
Robinhood официално въведе услугите за стейкинг на Етериум (ETH) и Solana (SOL) за своите клиенти в САЩ, предлагайки на потребителите нов начин да печелят награди от своите крипто активи.
Изпълнителният директор на Binance Ричард Тенг сподели оптимистична прогноза за бъдещето на криптовалутите по време на участието си в предаването „Mornings with Maria“, като подчерта нарастващото глобално приемане, напредъка в регулаторните рамки и интеграцията на стратегически резерви.