Измамници се представиха за министър-председателят на Малта, откровен поддръжник на криптовалутите. Групата използва името и личността, за да създаде фалшив профил в Instagram.
Поради това, големите обмени като Binance и OKEx са решили да преместят бизнеса си в малката островна държава. Според проучване, предоставено от Morgan Stanley, страната е била световен лидер по отношение на обема на търговията с криптовалута през април.
Ръководителят на Асоциацията на банкерите в Малта заяви в интервю, че блокчейн е „мечта на банкера“, докато премиерът Джоузеф Мускат счита, че криптовалутите са „бъдещето на парите“.
Но текущите доклади, предложени от Malta Independent, гласят, че група от измамници се представиха за министър-председателя Мускат, като направиха фалшив акаунт в Instagram. Използвайки името, те популяризираха Биткойн схема.
В медийния доклад се посочва, че „трудолюбивият и на пръв поглед китайски измамник“ е направил профила в Instagram и призова своите последователи да се свържат с човек на име Уанг Уей за сделка с Биткойн $ 6744.14 + 0.1%. Схемата обеща на своите инвеститори „огромна възвръщаемост на инвестициите в рамките на един месец“.
Изявлението беше направен в сряда, но след кратък период от време бе премахнат от Instagram.
Фалшивият акаунт очевидно използваше някои снимки от официалният профил на министър-председателя на Instagram.
Реалната сметка на министър-председателя Мускат е последвана от 15,000 потребителя, има синя отметка и биографичната му страница гласи, че акаунта се управлява от Лейбъристката партия.
Все още не е известно кой точно е направил фалшивият профил. Бе създаден и профил в Instagram, свързан с Уанг Уей, който в момента има само шест изявления.
Много крипто измамници са използвали ботове и фалшиви медийни профили, за да заблудят хората и да вземат парите им по един или друг начин.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.
Известен инвеститор в крипто VC компанията Hypersphere стана жертва на сложна фишинг атака, която унищожи значителна част от личните му спестявания.