Световната банка и Commonwealth Bank of Australia (CBA), най-голямата банка в страната, издадоха публична облигация ексклузивно чрез блокчейн технология, съобщава Ройтерс на 23-и август.
Официалният мандат на Световната банка за проекта бе представен за първи път на 10-и август.
Прототипът – наречен „Bondi“ (опериран от блокчейн инструмент за нов дълг), се приветства от участниците като ключов момент в автоматизирането на издаването на дългови облигации и продажбите. Ройтерс цитира главния изпълнителен директор на CBA, Джеймс Уолт, като казва, че:
„Вие сривате традиционното издаване на облигации от ръчен книгоиздаден процес и процес на разпределение, удължено споразумение, след това регистратор и попечител, в нещо, което може да се случи онлайн мигновено.“
Както отбелязва Ройтерс, облигациите на световната банка се класифицират с рейтинг ААА – най-високият рейтинг, който показва висока степен на кредитоспособност. Според съобщенията, банката ежегодно издава между $50 и $60 милиарда в облигации, за да подпомогне икономическия напредък в развиващия се свят.
Този май, Sberbank CIB – фирма за корпоративно и инвестиционно банкиране на най-голямата руска банка Sberbaml, проведе първата търговска сделка с облигации на базата на блокчейн в Русия.
Сделката беше осъществена в партньорство с водеща местна телекомуникационна компания MTS и Националния депозитар (NSD) и доведе до издаването на MTS корпоративни облигации на стойност 750 милиарда рубли с 6-месечен падеж.
В Австралия се провеждат значителни инициативи за интегриране на блокчейн както в правителството, така и във финансовия сектор. През юли тази година IBM сключи сделка с австралийското правителство за $1 милион, за да използва блокчейн и други нови технологии за подобряване на сигурността на данните и автоматизацията във всички федерални отдели, включително в областта на отбраната и вътрешните работи.
От август миналата година австралийската борса за ценни книжа (ASX) работи за внедряването на блокчейн технология, която да замени сегашната си система за обработка на сделки с акции, проект, който днес отбелязва Ройтерс, че трябва да бъде завършен до 2020 г.
Основателят на Telegram Павел Дуров разкри, че е отхвърлил натиска от страна на западноевропейско правителство да цензурира политическото съдържание в приложението за съобщения в навечерието на президентските избори в Румъния.
Докато световното търсене на американски дълг нараства, Китай се движи в обратна посока.
Майкъл Бъри, станал известен с филма „The Big Short“, отново развълнува пазарите с промените в позициите на портфолиото на своя хедж фонд — този път, залагайки силно песимистично.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.