Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) обяви във вторник, че е издала нови забрани срещу основателя на компания зад предполагаема измамно ICO.
Агенцията обвинява Дейвид Лоурънс и неговата компания Tomahawk Exploration LLC. Tomahawk, твърдят SEC, се опитват да наберат средства чрез продажба на токена Tomahawkcoin, който използва заблуждаващи маркетингови материали и фалшиви твърдения за лицензи за петролни сондажи.
Освен това се твърди, че Tomahawkcoin е продаден заедно с фалшивото обещание, че „собствениците на токени ще могат да превърнат Tomahawkcoins в собствен капитал и потенциално да печелят от очакваното производство на петрол и вторичната търговия с токени“, според изявлението на SEC по въпроса.
Според съобщението във вторник Лоурънс нито призна, нито отрече обвиненията на SEC, но той и компанията се съгласиха със забрана заедно с глоба от $30 000.
Бордът на офицерите и директорите не позволява на Лоурънс да изпълнява функциите си в публично дружество, а стоковия фонд му забранява да търгува или да притежава пени акции. И двете забрани са постоянни, според SEC.
„Инвеститорите трябва да бъдат нащрек за опасността от измами от старата школа, като схемите за нефт и природен газ, които се превръщат в иновативни ICO базирани на блокчейн“, каза в изявление Робърт Коен, който ръководи кибернетичното звено на SEC.
По-конкретно, в заповедта на SEC се посочва, че агенцията вече проверява разпределянето на токени за маркетингови цели, като поставя под въпрос дали airdrop (или свободното разпространение на стокени) представляват продажби на ценни книжа.
Както отбелязва агенцията:
Tomahawk са издавали токени като част от програмата за награди, за да генерира интерес към ICO, което е от полза за Tomahawk. Разпределянето на токените, които са ценни книжа, в замяна на промоционални услуги за постигане на икономическите цели на емитента или създаване на публичен пазар за ценните книжа, представляват продажби за целите на раздел 5 от Закона за ценните книжа и раздел 10 (б) на борсовия закон и правило 10б-5 от него.
Правният спор между Coin Center и Министерството на финансите на САЩ относно санкциите, наложени на Tornado Cash, официално приключи след съвместно решение за прекратяване на делото.
Сложната кибератака, насочена към резервните сметки на централната банка на Бразилия, доведе до кражба на над $140 милиона (800 милиона реала), голяма част от които…
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.