Основателят на Wikipedia, Джими Уелс, е изключил възможността за безплатната онлайн енциклопедия да се замеси с криптовалутите.
На въпроса дали Wikipedia има някаква криптовалутна или ICO амбиция, по време на интервю с Business Insider Уелс каза, че платформата няма „никакъв интерес“. „Ние абсолютно никога няма да направим това“, добави той.
Интернет предприемачът също така повтори своите възражения, които има по отношение на блокчейн технологията.
„Имам възражения относно блокчейн. Това е супер интересна технология, но явно е балон с много мания и хайп около нея“, каза Уелс.
Тези забележки отекнаха по думите на основателя на Wikipedia по време на конференцията Blockshow Europe, проведена в края на май тази година в Берлин.
https://twitter.com/BlockShowcom/status/1003586676579434496
И както бе съобщено, основателят на петия най-посещаван сайт в света е споделил критични забележки относно ICO през октомври миналата година.
„Мисля, че блокчейн е супер интересна технология, но има много неща, които се случват точно сега … Има много от тези ICO-та, които по мое мнение са абсолютни измами и хората трябва да са много предпазливи от нещата, които се случват в тази област „, заяви Уелс в телевизионно интервю.
Възгледите и възраженията на Уелс за блокчейн са в ярък контраст със съоснователя на Wikipedia Лари Сангер, който сега е главният информационен директор на Everipedia, онлайн енциклопедия, която се представя като „първата блокчейн енциклопедия“ в света. Според Сангер, да бъдеш на блокчейн, ще направи Everipedia по-добра от вдъхновението си.
„В епоха на дезинформация светът може да се възползва от прозрачен, неизменен и децентрализиран протокол за достъп и споделяне на знания“, каза Сангер в изявление, след като беше назначен за CIO на Everipedia в края на миналата година.
Ние не само ще направим Everipedia по-изчерпателна от Wikipedia, а и с моята роля ще помогна да се създаде неутрална рамка, която да позволи на света да намери най-добрите енциклопедични статии на всяка тема.
Въпреки резервациите на Уелс по отношение на криптовалутите, Фондацията Wikimedia (организация с нестопанска цел, която хоства Wikipedia, както и други проекти, базирани на Wikipedia), приема дарения в Биткойн от 2014 г. насам. Това обаче се материализира само след като организацията с нестопанска цел показваше много нежелание отхвърляйки потенциалните дарители само защото планират да дадат Биткойн.
По онова време бе обяснено, че нежеланието на фондацията се основаваше на факта, че съществуваше в правната сива зона, фондация Wikimedia започна да приема тези дарения, след като службата за вътрешни приходи на САЩ даде указания как да се отнасят с флагманската криптовалута за данъчни цели. До днес Фондация Wikimedia“ все още не приема други криптота за информация на страницата си за дарения.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.