Основателят на Wikipedia, Джими Уелс, е изключил възможността за безплатната онлайн енциклопедия да се замеси с криптовалутите.
На въпроса дали Wikipedia има някаква криптовалутна или ICO амбиция, по време на интервю с Business Insider Уелс каза, че платформата няма „никакъв интерес“. „Ние абсолютно никога няма да направим това“, добави той.
Интернет предприемачът също така повтори своите възражения, които има по отношение на блокчейн технологията.
„Имам възражения относно блокчейн. Това е супер интересна технология, но явно е балон с много мания и хайп около нея“, каза Уелс.
Тези забележки отекнаха по думите на основателя на Wikipedia по време на конференцията Blockshow Europe, проведена в края на май тази година в Берлин.
https://twitter.com/BlockShowcom/status/1003586676579434496
И както бе съобщено, основателят на петия най-посещаван сайт в света е споделил критични забележки относно ICO през октомври миналата година.
„Мисля, че блокчейн е супер интересна технология, но има много неща, които се случват точно сега … Има много от тези ICO-та, които по мое мнение са абсолютни измами и хората трябва да са много предпазливи от нещата, които се случват в тази област „, заяви Уелс в телевизионно интервю.
Възгледите и възраженията на Уелс за блокчейн са в ярък контраст със съоснователя на Wikipedia Лари Сангер, който сега е главният информационен директор на Everipedia, онлайн енциклопедия, която се представя като „първата блокчейн енциклопедия“ в света. Според Сангер, да бъдеш на блокчейн, ще направи Everipedia по-добра от вдъхновението си.
„В епоха на дезинформация светът може да се възползва от прозрачен, неизменен и децентрализиран протокол за достъп и споделяне на знания“, каза Сангер в изявление, след като беше назначен за CIO на Everipedia в края на миналата година.
Ние не само ще направим Everipedia по-изчерпателна от Wikipedia, а и с моята роля ще помогна да се създаде неутрална рамка, която да позволи на света да намери най-добрите енциклопедични статии на всяка тема.
Въпреки резервациите на Уелс по отношение на криптовалутите, Фондацията Wikimedia (организация с нестопанска цел, която хоства Wikipedia, както и други проекти, базирани на Wikipedia), приема дарения в Биткойн от 2014 г. насам. Това обаче се материализира само след като организацията с нестопанска цел показваше много нежелание отхвърляйки потенциалните дарители само защото планират да дадат Биткойн.
По онова време бе обяснено, че нежеланието на фондацията се основаваше на факта, че съществуваше в правната сива зона, фондация Wikimedia започна да приема тези дарения, след като службата за вътрешни приходи на САЩ даде указания как да се отнасят с флагманската криптовалута за данъчни цели. До днес Фондация Wikimedia“ все още не приема други криптота за информация на страницата си за дарения.
Ripple официално подаде заявление за национален банков лицензи от Американската служба за валутен контрол (OCC), с цел да установи нов регулаторен стандарт за доверие на пазара на стабилните монети.
Според известния ветеран на пазара Питър Бранд, търговията не е пътят към просперитета за по-голямата част от хората.
Първата седмица на юли носи няколко важни събития в САЩ, които могат да повлияят както на традиционните пазари, така и на сектора на криптовалутите.
Рик Еделман, един от най-влиятелните гласове в областта на личните финанси, радикално промени позицията си по отношение на разпределението на криптовалутите. След години на предпазлив оптимизъм, той вече вярва, че дигиталните активи заслужават много по-голям дял в инвестиционните портфейли от всякога.