Носителят на Нобелова награда, икономиста Пол Кругман, изрази скептицизма си относно стойността на криптовалутите в публикация на Ню Йорк Таймс, публикувана на 31-ви юли.
Кругман, награден с Нобеловата награда за икономически науки през 2008 г., обяснява позицията си на „крипто скептик“, като отбелязва високите транзакционни разходи и „липсата на обвързаност“, свързана с криптовалутите.
Кругман описва как историята на парите бавно се отдалечава от златните и сребърните монети, от банкнотите, а сега и от кредитни карти и други „цифрови методи“, които всички служат за по-малко разходи за покупки.
Според Кругман онези, които възхваляват криптовалутите, което той отбелязва, има сравнително високи разходи за правене на бизнес, по този начин „ефективно празнуват използването на най-модерните технологии, за да върнат паричната система обратно с 300 години“. Кругман по-нататък поставя въпроса:
Защо бихте искали да направите това? Какъв проблем решава? Все още не виждам ясен отговор на този въпрос.
По отношение на липсата на свързаност на крипто, Кругман отбелязва, че „пълният колапс е реална възможност:“
„Ако случайно спекулантите имат колективен момент на съмнение, внезапно страхувайки се, че Биткойн е безполезен, Биткойн ще стане безполезен.“
Икономистът отбелязва, че в бъдеще може да има „потенциално равновесие“, където само Биткойн от всички криптовалути, оцелява само заради „транзакциите на черния пазар и укриване на данъци“, реалността е, че „разочарованието вероятно ще срине цялото нещо.“
Кругман заключва, като отбелязва, че може да греши, добавяйки призив към всички крипто ентусиасти да докажат, че крипто скептицизма му е фалшив.
Други известни традиционни финансови фигури и икономисти са показвали подобни песимистични възгледи за природата на криптовалутите и блокчейн технологиите. Заместник-председателят на Berkshire Hathaway Чарли Мънгър спомена Биткойн тази пролет като „прясно събран бебешки мозък“, а съоснователят на Apple Стив Возняк каза през юни, че блокчейн е „балон“.
С ускоряването на приема на криптовалутите в световен мащаб, се увеличава и честотата и сложността на онлайн заплахите. Ричард Тенг, главен изпълнителен директор на Binance, отправи ясно предупреждение: Сигурността на дигиталните активи зависи не само от защитата на борсите, но и от отговорността на отделните потребители.
Ripple избра глобалния банков гигант BNY Mellon за основен попечител на резервите, подкрепящи стабилната монета за корпоративно ползване Ripple USD (RLUSD).
Goldman Sachs вече очаква Федералният резерв да започне да намалява лихвените проценти по-рано от предварителните прогнози, като предвижда първото понижение още през септември 2025 г.
Централната банка на Литва се обърна към Robinhood за допълнителна информация относно нововъведените си продукти за търговия с токенизирани акции, след като OpenAI публично се дистанцира от инициативата.