НАЧАЛО Други

Фиатните транзкации в Украйна замират – крипто става предпочитана алтернатива

28.02.2022 8:04 2 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Фиатните транзкации в Украйна замират – крипто става предпочитана алтернатива

Украинците се обръщат към криптовалути за ежедневни парични транзакции след въоръжените конфликти с Русия.

Даренията в защита на страната потекоха и в Bitcoin, Ethereum, USDT и други криптовалути.

Гражданите на Украйна бяха изправени срещу значителни трудности, тъй като централната банка на страната нареди да се спре издаването на електронни пари към електронни портфейли. Украинската централна банка поясни, че терминът електронни пари са фиатни валути, които обикновено се държат на платформи като Paypal и Venmo.

Решението за ограничаване на фиатните транзакции на гражданите е в съответствие с налагането на военно положение в отговор на инвазията на Русия. Според съобщение, публикувано от банката, достъпът до валутните пазари е ограничен и е наложено ограничение за теглене на пари в брой. В допълнение има и забрана за издаване на чуждестранна валута от банкови сметки на дребно.

Тъй като ограниченията оказват неблагоприятно въздействие върху живота на украинците, голям брой граждани се обръщат към криптовалутите като отговор. Според местната крипто борса Kuna, е имало скок в използването на Tether на USDT сред местното население.

Главният изпълнителен директор на Kuna Майкъл Чобанян каза пред журналисти, че доверието към банковата система и местната валута в момента е ниско.

По-голямата част от хората нямат какво друго да избират освен крипто.

Предпочитанието към USDT и други стабилни монета е резултат от колебанията, които засегнаха по-широките пазари на криптовалути. 

Bitcoin, Ethereum и други алткойни записаха двуцифрени загуби миналата седмица и имаше приток към стабилните монети заради нестабилността около войната. Стабилните монети достигнаха върхова стойност, като пазарната им капитализация възлизаше на малко над $180 милиарда.

Прочети Още: Ето какво трябва да направи Bitcoin, за да продължи възхода си

Освен използването на криптовалути при уреждане на ежедневни транзакции, класът активи се използва за набиране на дарения за НПО в страната. След ограниченията за традиционните платформи за набиране на средства, страната получи над $7 милиона в криптовалути от началото на седмицата.

Адресите за Bitcoin и Ethereum бяха споделени в акаунта на страната в Twitter и в профила на вицепремиера, което доведе до скок в даренията. Говорител потвърди, че каналите са сигурни.

Криптоактиви като Bitcoin също се очертаха като важен алтернативен метод за финансиране”, каза Elliptic, блокчейн аналитична фирма. 

“Те позволяват бързи, трансгранични дарения, които заобикалят финансовите институции, които може да блокират плащанията към тези групи.”

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Интересът към крипто портфейлът Phantom расте – какво означава това за Solana?

Крипто портфейлът Phantom Wallet се изкачи до третата позиция в категорията за комунални услуги в Apple App Store, отстъпвайки само на Google и Google Chrome Apps.

20.05.2024 1:00 2 мин. четене

Tether планира да разработи терминал за p2p финансови пазари

Главният изпълнителен директор Паоло Ардоино на Tether обяви, че компанията ще отдели значителни ресурси за разработване на терминал за peer-to-peer (P2P) финансови пазари.

19.05.2024 23:00 1 мин. четене

Глоба за милиарди заплашва Microsoft в Европа

На Microsoft може да бъде наложена глоба в размер до 1% от годишните ѝ приходи в Европейския съюз, ако не отговори на искане за предоставяне на информация до 27 май.

19.05.2024 21:00 2 мин. четене

6 съвета за търговията с криптовалути

През последните години криптовалутите спечелиха значително внимание и популярност. Тези дигитални активи предлагат редица предимства пред традиционните валути, като например по-голяма сигурност и неприкосновеност на личните данни, по-ниски такси за транзакции и децентрализиран контрол.

19.05.2024 19:00 2 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.