С най-новия патент на Mastercard се приближаваме към използването на нашите крипто кредитни карти за закупуване на стоки. Съгласно заявката, методът разглежда съхраняването както на фиатни, така и на криптовалути в един профил. Това означава, че като потребител бихте имали два свързани профила с банката си – един за вашето фиатно състояние и един за крипто.
Mastercard вярва, че най-големите предимства на крипто са най-големите им предизвикателства
В документа Mastercard обосновава патента, обясняващ как потребителите все по-често предпочитат криптовалутите пред фиатните валути поради анонимността им. Компанията вярва, че някои потребители са избрали цифрови валути в опит да предотвратят измами.
Въпреки това, Mastercard твърди, че крипто осигуряват много малко защита на получателите на средства. Докато традиционните плащания с фиат се обработват за секунди, крипто транзакциите могат понякога да отнемат дори десет минути. Ако се опитвате да плащате с крипто в магазин за продажба на дребно, например, това забавено потвърждение може да бъде проблем.
Освен това в документа се казва, че хората са изненадани от криптовалутите и блокчейн, защото са толкова различни от традиционните начини на плащане. Поради тази причина комбинирането на вече съществуващите системи за фиатни валутите с цифровите активи би могло да насърчи адаптацията, като същевременно запази ползите от децентрализацията.
Докато на теория всичко е смислено, както обикновено се случва с патентите, не е напълно ясно какво прави Mastercard. Не се споменава дали тази система ще бъде подкрепена от собствен блокчейн например.
Ние постоянно търсим начини да донесем ново мислене и нови иновации на пазара, за да създадем стойност за нас, нашите клиенти и картодържатели. Заявленията за патенти са част от този процес, като предприемат стъпки за защита на интелектуалната собственост на компанията, без значение дали идеята някога ще излезне на пазара.</s tron g>
Освен удобството си за масите, комбинирането на традиционните платежни системи с криптовалути ще помогне за борбата с измамите, обясни Mastercard. Хипотетично системата би използвала съществуващи алгоритми за измами и риска, за да оцени легитимността на транзакциите с крипто операции, като в същото време дава на дигиталните активи разрешение за достъп до информацията, което не са имали преди – като данни за кредитно бюро, исторически данни за транзакции с фиат или демографска информация.
Това е просто още един патент, добавен към дългия списък на базираните на блокчейн решения на Mastercard. Само миналия месец бе съобщено за два патента за банковата компания – една за анонимни сделки с блокчейн, а друга за система за офериране за пътуване чрез блокчейн. Както посочи Eisen, това би могло да бъде само усилията на Mastercard да осигури колкото се може повече системи и процеси, без да има реални планове да ги развива в близко бъдеще.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.