Бутерин потвърди положителната си позиция по въпроса за децентрализацията, заявявайки, че чрез разработването на „по-добри“ децентрализирани платформи, крипто общността трябва да може да отнеме властта от централизираните крипто обмени.
Определено, лично се надявам централизираните борси да горят в ада, колкото е възможно повече.
Създателят на Етериум критикува централизираните платформи, за това, че могат да решават кои криптовалути ще „станат големи“. Според Бутерин те правят това като начисляват „тези луди такси за регистрация от десет до петнадесет милиона долара„. След това добави, че по-нататъшната децентрализация ще допринесе за „блокчейн ценностите“ на „отвореност и прозрачност“.
Децентрализираните борси (DEX), за разлика от централизираните, са изградени по такъв начин, че да позволяват на потребителите да запазят собствеността си върху криптовалутите си и частните ключове. DEX също имат недостатъци – относителната липса на ликвидност в сравнение с техните централизирани партньори е един от недостатъците.
В интервюто Бутерин цитира един пример, за да демонстрира предимствата на сегашната децентрализация на Етериум: „ако някой опре пистолет до главата му и каже да напише твърд форк“, определено ще го направи. Обаче „относително малко“ потребители ще изтеглят и пуснат актуализацията, а според Бутерин това „се нарича децентрализация“.
Степента на децентрализация на самия Етертеум е поставена под въпрос от някои експерти, които цитират например възможността за тайно споразумение между минните басейни за манипулиране на мрежата.
По време на писане на статията, Етериум е втората по големина криптовалута с пазарна капитализация от около 47,5 милиарда долара.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Съобщенията за стартирането на фючърсните ETF-и на ProShares върху XRP на 30 април се оказаха прибързани.
В нов ход, подчертаващ нарастващия импулс на криптовалутите в традиционните финанси, 21Shares се насочи към пускането на борсово търгуван фонд (ETF) за Dogecoin, в САЩ.
Virtual Protocol, проект, фокусиран върху децентрализирани AI агенти, привлича вниманието, тъй като активността в неговата екосистема бележи бум, а родният му токен, VIRTUAL, отбелязва значителен ръст на цената.
Solana (SOL) продължава да впечатлява с постоянни печалби, като се консолидира $150 и удължава победната си серия до четвърта поредна седмица.