Следвайки действията на конкуриращи се комуникационни приложения като Telegram, Line и Kik, най-новото, което се надява да влезе в крипто сферата, е Viber.
Viber е услуга за незабавни съобщения по IP, първоначално разработена в Израел. Тя бе купена от японския онлайн гигант Rakuten през 2014 г. за 900 милиона долара, а сега има над един милиард регистрирани потребители по целия свят. Нейното дружество майка, което обяви плановете си да стартира „Rakuten токен“ на базата на съществуващата си програма за лоялност през февруари, понастоящем изучава руското право, за да стартира монетата чрез Viber в Русия през 2019 г.
„Нашата компания-майка създава токена Rakuten: криптовалута, която се поддържа от цялата екосистема Rakuten“, каза изпълнителният директор на Viber Djamel Agaoua пред репортери във вторник според руската информационна агенция Tass. „Тази монета Rakuten ще бъде продаваема във Viber“, а токена ще се появи във Viber портфейла, отбеляза той. „Много скоро ще можете да изпратите някои Rakuten токени и да ги търгувате срещу рубли, долари и евро, с евентуални прехвърляния към банкови сметки в зависимост от руското законодателство“.
Водещите комуникационни приложения вече са част от екосистемата за криптовалути. През 2017 г. Kik Messenger, който има над 300 милиона регистрирани потребители и е популярен предимно сред тийнейджърите, е събрал почти 100 милиона долара от повече от 10 000 инвеститори на ICO в 117 държави за своя Kin Token. Telegram събра огромната сума от 1,7 млрд. Долара по-рано тази година от малка група инвеститори само в очакване на ICO, което в крайна сметка не беше необходимо.
И само миналата седмица бе съобщено, че операторът на Line, най-популярното приложение за разговори в Япония с приблизително 200 милиона потребители в цял свят, потвърди предстоящото стартиране на собствената си борса за криптовалути, наречен Bitbox. Новата платформа ще включва повече от 30 от най-популярните криптовалути, предлагащи „ниски търговски такси“. С подкрепа на 15 езика, новата борса ще започне в световен мащаб, с изключение на две държави.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.