ICO експерти споделят тревожни данни, която показващи колко пари са изгубени от фалшивите уеб сайтове, които имитират популярни проекти.
Докато измамите на ICO са фигурирали във водещи новини, някои предприемчиви крадци са направили фалшиви уебсайтове, които имитират реални проекти, за да събират пари от жертвите си. Според Николай Шкилев, съветник за редица ICO проекти, около 4,5 милиона долара (7,513 ETH) са били откраднати чрез такива измами.
По време на писане, Etherscan казва, че има 92,945 ERC20 договори за токени, разположени в mainnet. И това е само ERC20. Това не включва нито един от по-новите стандарти. Много от тези токен договори имаха токен продажба, свързана с тях. Ако те бяха спечелили дори скромно количество сцепление, измамници със сигурност са се опитали да ги подведат.
– LinkedIn.
Данните на Шкилев показват, че някои от тези сайтове имат имена на домейни като „omisegotoken.com“ или „etnerscan.io“, което е грешно изписване на „Etherscan“, което кара някои хора да вярват, че това е токен продажба от известния блокчейн експлорър.
Има много подобни имитации на реални проекти, които могат да бъдат убедителни за неподготвения наблюдател. Има дори и една, която имитира услугата наречена „DADI“, използвайки „dadi-cloud.net“ като домейн. Това не е далеч от „dadi.cloud“, истинският URL адрес.
Някои от тези фалшиви ICOта успяха да привлекат вниманието на нещастните жертви, които загубиха значителни суми в токени. Имитацията на OmiseGO получи 194.8431 ETH (~ $93,000) от един човек.
Посещението на фалшивия сайт показва убедително копие на по-стара версия на официалния сайт на OmiseGO .
Измамите все още са основна част от пазара на ICO, според скорошно проучване на Wall Street Journal. Хората, които желаят да хвърлят парите си в даден проект, първо трябва да направят необходимото проучване, за да гарантират, че няма да влязат във фалшив сайт.
Италианец е оцелял по чудо след отвличане в Ню Йорк, като целта на похитителите му е била да получат достъп до неговото дигитално богатство.
Федерален съдия отхвърли сериозни обвинения в измама срещу Авраам Айзенберг, трейдърът, обвинен в източване на милиони от DeFi платформата Mango Markets, позовавайки се на процедурни нарушения в делото на правителството.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.