Проучване установи, че криптовалутите не застрашават финансовата система и икономиката на Русия.
Рисковете се компенсират от силно концентрираната собственост върху цифровите активи. Не се смята, че крипто флуктуациите влияят и на консумацията. Руските граждани са държали криптовалути на стойност между $7.5 и $ 14 милиарда за първото тримесечие на тази година, според доклада.
Волатилността на криптовалутите е сравнима с динамиката на цените на храните, едни от най-волатилните стоки. Цените на продукти като месо, мляко и захар всъщност могат да бъдат много по-нестабилни, според ново проучване, цитирано от руските медии. Криптовалутите не представляват заплаха за финансовата стабилност на Русия.
Крипто волатилността може да повлияе на руската икономика, както обезценяването на рублата би и повлияло. Авторите са изчислили, че колебанията на крипто-пазара могат да увеличат лихвения процент по вътрешните заеми с около 1%, но това е само ако делът на виртуалните валути в структурата на корпоративния дълг достигне 4 трилиона рубли или най-малко 6% от общата сума.
Според руската Агенция за анализи на кредитни рейтинги (ACRA), волатилността на криптовалутите може да създаде рискове за финансовата стабилност на страната. Това обаче се балансира от високата концентрация на собствеността върху цифровите активи.
Те твърдят, че потреблението ще намалее само с около 1%, ако крипто причини спад от 6% в обема на ликвидните спестявания. В текущи цени това съответства на приблизително 1,5 трилиона рубли.
„Въпреки това, поради огромното изкривяване на разпространението на крипто активите, тяхната волатилност не се отразява в потребителските разходи“, отбелязва докладът, цитиран от Комерсант.
Анализаторите също така смятат, че ако в Русия се използва криптовалута, Централната банка може да използва същите инструменти на паричната политика, които прилага понастоящем по отношение на чуждестранни валути. В случай, че крипто пазарите останат непрозрачни, цифровите валути могат да бъдат третирани като чуждестранни пари и ако банката има възможност да проследява крипто-транзакциите, цифровите монети могат да се разглеждат като електронни чъждестранни валутни средства.
Централната банка на Русия преди се е противопоставяла на легализирането на криптовалутите като законно платежно средство и разчетна единица.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.
След експлойта от 14 април, който наруши работата, KiloEx разкри план за компенсация на засегнатите потребители. Планът обхваща три основни групи: Трейдъри, хибридни стейкъри и ВИП потребители.
Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.
Тъй като Биткойн (BTC) възвръща стабилността си, а алткойните започват да проявяват признаци на активност, оптимизмът на инвеститорите отново се увеличава.