Начало » Великобритания постави краен срок за крипто компаниите да отчитат всяка потребителска транзакция

Великобритания постави краен срок за крипто компаниите да отчитат всяка потребителска транзакция

19.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Великобритания постави краен срок за крипто компаниите да отчитат всяка потребителска транзакция

Правителството на Обединеното кралство засилва надзора върху сектора на дигиталните активи, като обяви, че крипто платформите ще бъдат задължени да проследяват и докладват подробна информация за дейността на потребителите.

Съгласно предстоящите правила, компаниите трябва да регистрират всяка търговска сделка и превод, извършен от потребители, включително лична информация като пълни имена, адреси и данъчни номера, заедно с подробности за транзакциите, като тип и обем на активите. Субекти като благотворителни организации, предприятия и тръстове също ще попадат под изискването за отчитане.

Неспазването може да доведе до глоби до £300 на потребител, според HM Revenue & Customs, която призовава крипто компаниите да започнат да подготвят системите си още сега. Агенцията планира да издаде указания за прилагане преди датата на влизане в сила.

Радикалните промени са част от приемането от Обединеното кралство на Рамката за отчитане на крипто активи на OECD — глобален стандарт, предназначен да повиши прозрачността и да се бори с укриването на данъци в дигиталните финанси.

Британският министър на финансите Рейчъл Рийвс наскоро потвърди по-широките амбиции на правителството да включи крипто борсите, попечителите и брокерите в цялостна регулаторна рамка. Законопроект, представен през април, има за цел да се бори с измамите и да създаде по-стабилна среда за иновации. Рийвс коментира:

Нашето послание е ясно: Обединеното кралство приветства крипто иновациите, но не за сметка на отчетността.

Мярката идва на фона на нарастващия интерес към крипто активите в Обединеното кралство. Проучване на Финансовата регулаторна служба разкри, че притежанието на криптовалути сред възрастните е нараснало до 12% през 2024 г., което е три пъти повече от 4% през 2021 г.

Докато Обединеното кралство интегрира надзора върху криптовалутите в съществуващата си финансова инфраструктура, подходът му контрастира с режима MiCA на Европейския съюз. За разлика от ЕС, Обединеното кралство няма да налага ограничения върху обема на стабилните монети и ще позволи на чуждестранните емитенти монети да оперират на местния пазар без задължителна регистрация – по-отворен модел, предназначен да привлече глобални финтех играчи.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

България официално одобри закон за криптовалутите – какво трябва да знаем

Българският парламент одобри нов закон, който официално въвежда регулации за криптоактиви, базирани на европейското законодателство.

16.05.2025 18:44 1 мин. четене Alexander Stefanov

Очаква се Тръмп да подпише исторически закон за регулиране на криптовалутите преди август

Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.

15.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Трилиони в държавен капитал чакат яснота по отношение на криптовалутите в САЩ

Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.

11.05.2025 18:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Великобритания се стреми да доминира в дигиталните финанси с план за регулиране на криптовалутите

Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.

11.05.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.