Едно измамно ICO се изправи срещу гнева на закона, след като направи няколко неверни твърдения и измами инвеститорите в размер на 21 милиона долара.
След като бе съобщено на Комисията за ценните книжа и борсите (SEC), на 29-и май 2018 г. бе наложена съдебна заповед на Titanium BAR токена, която призовава за незабавно „замразяване на активи“ и известие от жури за фирма-майка на токена, Titanium Blockchain Infrastructure Services Inc.
Според съобщенията, токенът е събрал 21 млн. Долара от инвеститори в САЩ и други страни, но не е спазил местните разпоредби, отнасящи се до криптовалутите. Освен това бизнесът „излъга инвеститорите“ за партньорството си с PayPal, Verizon, Boeing и твърди, че има „бизнес отношения“ с Федералния резерв на САЩ.
Интересното е, че в доклада си SEC посочи, че президентът на Titanium, Майкъл Столлери, е използвал част от натрупаните средства за закупуване на луксозен имот в Хавай. Компанията също така постави графики на предполагаемите бизнес партньори на своя уебсайт, за да привлече инвеститорите да вярват в законните партньорства на фирмата.
Предполагаемите бизнес партньори изпратиха имейли и официални писма до офиса на Столери, когато научиха за злоупотреба с марката им за измамни цели. Въпреки това измамният предприемач твърди, че е извършено „злонамерено действие“ и хакери са отмъкнали 16 милиона долара в BAR токени.
Столери беше в легиона на самопровъзгласили се „блокчейн евангелисти“ и се превърна в авторитет в пространството на социалните медии. Според съобщенията BAR токенът е пуснал няколко реклами във Facebook и YouTube преди стартирането му на 1-и януари 2018 г., безспорно привличайки нищо неподозиращите жертви да инвестират в измамите.
На 4-и май 2018 г. дружеството-майка заяви, че нов BAR токен ще бъде регистриран на „добре позната борса“, след като в продължение на месеци са криели очевидния случай на кражбата на компанията си.
На 14-и май Titanium съобщиха, че търговията с TBAR е отворена за HitBTC – борса за обмен на криптовалути, класирана, като седма по големина в света по обем на търговията, но е известна с това, че е изброила „shitcoins“, без да извършва надлежна проверка за легитимността им.
В допълнение към посочените по-горе обвинения, Столери е изправен пред дела за поставяне на фалшиви показания от членове на Федералния резерв и от ръководители на компании.
SEC търсят уреждане на щети от Столери, включително връщането на всичките му измамни печалби (с лихва), санкции за няколко злоупотреби и постоянна забрана да предлагат всякакви ICO в бъдеще.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.