Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.
Вместо да разработва теории, Европейската централна банка (ЕЦБ) събра разнообразна група от около 70 организации – от стартиращи финтех компании до традиционни банки – за активно разработване на прототипи и симулиране на функционирането на дигиталната валута в ежедневието.
Включени са две различни групи. Едната се фокусира върху усъвършенстването на основните механизми, като автоматизирани плащания, задействани от събития в реалния свят (например получаване на доставка). Другата проучва по-широки социални приложения, като предоставяне на достъп до дигитални портфейли на граждани без банкова сметка чрез инфраструктурата на пощите. Идеята е да се гарантира, че дигиталният евро, ако бъде пуснат в обращение, няма да е само за хора, които са запознати с технологиите, а ще бъде достъпно за всички.
Вместо да изгражда всичко в рамките на банката, ЕЦБ предлага „sandbox“: Kонтролирана дигитална среда с инструменти и документация. Очаква се участващите компании да създадат демо версии, да тестват транзакции и да докладват какво работи и какво не. Тези наблюдения ще бъдат включени в цялостен преглед, който трябва да бъде готов в края на 2025 г. и ще повлияят на това как и дали ЕЦБ ще продължи с интеграцията.
В същото време регулаторните органи на ЕС се борят с по-тъмната страна на дигиталните активи. След като хакери откраднаха $100 милиона от Bybit чрез Web3 платформата на OKX, властите разследват възможни нарушения на MiCA регламентите. Докато диагиталното евро обещава структура и отчетност, крипто екосистемата продължава да се бори с доверието и контрола.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Bunq, една от водещите дигитални банки в Европа, стартира търговия с криптовалути в партньорство с Kraken, позволявайки на потребителите да купуват и продават над 300 дигитални активи директно от своето банково приложение.
В стремежа си да промени начина, по който парите се движат в Африка, Circle си партнира с Onafriq, за да въведе USDC като евтина, дигитална алтернатива за трансгранични плащания.
Mastercard прави важна крачка към преодоляване на бариерите между традиционните финанси и дигиталните активи.