Марк Занди, главен икономист в Moody's Analytics, алармира за това, което според него може да се окаже бурен период за американската икономика.
В неотдавнашно интервю Занди предупреди, че продължаващите търговски конфликти, нарастващите мита и глобалната несигурност тласкат САЩ опасно близо до рецесия.
Той смята, че сега има повече от равен шанс светът да изпадне в рецесия тази година. Според него перспективите са утежнени от влошаващата се търговска динамика, като има малко признаци за нейното разрешаване. Занди сподели:
Всеки ден, в който търговската война се проточва, щетите нарастват.
Негово твърдение е, че липсата на яснота в икономическата политика разклаща доверието на бизнеса и потребителите. Макар че един обрат в политиката все още може да предотврати най-лошия сценарий, той призна, че оптимизмът му избледнява. Занди очаква следващите шест до дванадесет месеца да подложат на изпитание както пазарите, така и домакинствата, дори и да не се стигне до официална рецесия.
Секторът на недвижимите имоти, който вече е затруднен от проблемите с достъпността на цените и кредитирането, може да се сблъска с едни от най-тежките последици. Предупреждението на Занди се присъединява към загрижеността, изразена от други водещи имена в областта на финансите. Джейми Даймън от JPMorgan предупреди за влиянието на напрежението между САЩ и Китай, а икономистът Стив Ханке и Рей Далио от Bridgewater отбелязаха системните рискове, ако настоящата политика се запази.
Тъй като шансовете за рецесия се увеличават – сега те са около 72% на пазарите за прогнози – инвеститорите и предприятията може да се наложи да се подготвят за период на икономически стрес през 2025 г.
Глобалният стремеж към намаляване на зависимостта от щатския долар набира сила, а подновените политики на Доналд Тръмп в областта на митата може да го ускорят.
Киргизстан навлиза по-дълбоко в ерата на дигиталните финанси чрез ново сътрудничество с Binance, най-голямата борса за криптовалути в света.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.