Неотдавнашното решение на американския президент Доналд Тръмп да награди най-големите притежатели на неговата лична криптовалута с ексклузивен достъп до вечеря в Белия дом предизвика остра критика от двете страни на политическия спектър, включително и сред републиканците.
Спорът се фокусира върху мемe токена на Тръмп, пуснат в обращение през януари 2025 г., която обещаваше на избрани притежатели възможност да вечерят с президента и да разгледат Белия дом. Офертата, обявена на 23 април, предизвика критики за нарушаване на етичните норми и породи опасения за монетизиране на политическия достъп.
Сенаторката Синтия Лумис бе сред тези, които изразиха недоволство. Макар по-късно да похвали Тръмп за подкрепата му за про-Биткойн законодателство в Сената, тя също така постави под въпрос уместността на предлагането на достъп до Белия дом в замяна на крипто активи. Нейните коментари последваха тези на колежката й от Републиканската партия Лиса Мърковски, която сравни жеста с продажба на обиколки на Капитолия, наричайки го неподходящ.
Инициативата за меме монетата, стартирана само няколко месеца след преизбирането на Тръмп, вече се сблъска с буря от критики. Защитници на етиката и законодатели твърдят, че тя отваря пряк финансов път за влияние. Крейг Холман, експерт по политики в Public Citizen, нарече схемата явно нарушение на общественото доверие, описвайки я като ситуация, в която „меме може да купи достъп до президента“.
Демократичният сенатор Джон Ософ отиде още по-далеч, като публично призова за процедура по импийчмънт. По време на обществено събрание на 25 април той осъди инициативата като форма на „плащане за достъп“, алармирайки за потенциални конфликти на интереси и нарушения на финансирането на кампанията.
Въпреки негативната реакция, екипът на Тръмп не е уточнил кой ще присъства на планираното събитие на 22 май. Спекулациите продължават, като онлайн детективи проучват класациите на портфейлите с меме криптовалутите и предполагат, че известни поддръжници като Джъстин Сън или Илон Мъск може да са замесени – въпреки че никоя от страните не е потвърдила участието си.
Междувременно, подкрепата на Тръмп за BITCOIN Act, който предлага създаването на стратегически национален резерв от криптовалути, бе посрещната с аплодисменти от част от общността на дигиталните активи. Но сливането на политическото влияние с лични крипто проекти продължава да повдига въпроси за прозрачността, етиката и развиващите се отношения между правителството и дигиталните финанси.
Решението на Уорън Бъфет да предаде щафетата бележи края на една легендарна ера в корпоративна Америка, затваряйки 60-годишна глава, през която той превърна затруднена текстилна компания в една от най-ценните корпорации в света.
Срещата между Крис Ларсен от Ripple и комисаря на SEC Пол Аткинс предизвика нови спекулации за напредък в дългогодишния правен спор между блокчейн компанията и Комисията за ценни книжа и борси на САЩ.
Ark Invest, водена от Кати Ууд, променя курса си. Въпреки че все още е оптимистична за дългосрочната траектория на Биткойн, компанията предприе рязка промяна в стратегията си спрямо акциите.
Крипто пазарът бързо се разраства. Според CoinGecko, повече от половината от всички дигитални токени, пуснати на пазара от 2021 г. насам, вече са изчезнали – около 3.7 милиона провалили се проекта, или 52.7% от регистрациите в GeckoTerminal.