Полицията на Южна Африка разследва предполагаема голяма крипто инвестиционна измама, според полицейско изявление, публикувано на 25-и май. Според изявлението, над 28 000 инвеститори са претърпели загуби над 80,4 млн. долара.
The Hawks, разследващо звено на дирекцията за приоритетно разследване на престъпността в Южна Африка (DPCI), подчерта случая, който според тях включва „BitCaw Trading Company, известен като BTC Global“:
Вярваме, че целенасочените членове на обществото са били насърчавани от агентите на BTC Global да инвестират с обещания от 2% лихва на ден, 14% на седмица и в крайна сметка 50% на месец. Твърди се, че плащанията се извършват всеки понеделник. Някои от инвеститорите им е било платено спрямо споразумението. Плащанията изведнъж спряха.
Въз основа на тези нереалистични обещания, 4% пренасочваща програма и други предупредителни знаци, маркетинговата агенция SEO Spark миналата година заяви, че BTC Global е позни схема, предвиждайки загуби на инвеститорите.
Според уебсайта на BTC Global, вината за рязко прекратените плащания се дължи на неуловим бивш администратор, който дружеството твърди, че „не може да намери“, като продължава:
Ние сме толкова шокирани и ядосани като всички. Но всички знаехме рисковете, свързани със заделянето на средства със Стивън. Всички станахме доволни със Стивън. И ние всички го финансирахме независимо. Докато Стивън Твейн отново се разкрие или се намери, няма нищо, което администраторският екип може да направи …
Генерал-лейтенанта на The Hawks, Йолиса Матаката, призовава всички други засегнати инвеститори да се представят. „Това може да се окаже върхът на айсберга с потенциалното откритие на още хиляди хора, че са си загубили пари“, каза той в изявлението.
На 25-ти май бе съобщено, че централната банка на Южна Африка е избрала да нарече криптовалутите „кибер-токени“, защото те „не отговарят на изискванията за пари“.
Американското правителство се е насочило към по-активно обучение на инвеститорите срещу измами, свързани с крипто, в частност, включващи първоначални предлагания на монети (ICO). Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC) наскоро стартира уебсайт за фалшиви ICO, създадена, за да имитира класическите „червени знамена“ на продажбите на измамни токени.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.