Куин Томпсън, директор в Lekker Capital, наскоро разбуни крипто общността, като обяви Етериум (ETH) за "мъртъв“ като инвестиция.
В публикация в X, Томпсън критикува втората по големина криптовалута по пазарна капитализация, цитирайки спад в ключови показатели като активност на транзакциите, ръст на потребителите и такси. Той твърди, че докато Етериум продължава да служи функционално като мрежа, той вече не оправдава пазарната оценка от $225 милиарда.
Коментарите на Томпсън предизвикаха вълна от контрааргументи от видни личности в пространството. Ник Картър от Castle Island Ventures се противопостави на идеята, че решенията от втори слой намалят стойността на ядрото на алткойна. Картър предположи, че проблемите на ЕТН произтичат от излишъка от токени от втори слой, което е допринесло за инфлацията на мрежата. Томпсън подкрепи този аргумент, твърдейки, че общността на Етериум е настоявала за разпространението на токени, което според него е отслабило инвестиционните перспективи на мрежата.
От друга страна, Омид Малекан от Columbia Business School защити ролята на втория слой, твърдейки, че те са от съществено значение за мащабируемостта на блокчейна и не вредят непременно на стойността на ЕТН. Малекан постави под въпрос дали има смисъл широко разпространена помощна програма като Етериум да не генерира значителна финансова възвръщаемост, предполагайки, че всяка мрежа с полезност в крайна сметка ще бъде монетизирана.
Томпсън отговори, признавайки, че мрежовите ефекти на алткойна се реализират, но не достатъчно, за да оправдае текущата пазарна капитализация. Той сравни ситуацията с петролния пазар, където мрежовите ефекти се монетизират, но не винаги се превеждат в стойност за базовия актив, като ETH токена на Етериум.
Скот Джонсън от VB Capital оспори аналогията на Томпсън, твърдейки, че токеномиката на алткойна е фундаментално различна от тази на петрола. Експертът посочи, че предлагането на ЕТН намалява с нарастването на търсенето, създавайки дефлационна система, която възнаграждава употребата, за разлика от петрола, който има чувствителен баланс между търсене и предлагане. Томпсън обаче отхвърли това, заявявайки, че няма исторически прецедент за обратната връзка между производството и употребата на ETH, която Джонсън предложи.
Докато дебатът бушува, изглежда ясно, че бъдещето на Етериум , особено по отношение на инвестиционната му привлекателност, ще бъде оформено от това как общността се справя с тези вътрешни напрежения, и в частност на неговата токеномика и ролята на решенията за мащабиране от втори слой.
Solaxy ($SOLX) прави революция в блокчейн технологията, като предлага първото Layer-2 решение на Solana. Този проект значително подобрява скоростта и намалява таксите за трансакции, като решава проблемите със задръстванията в мрежата.
Усъвършенстваната архитектура на Solaxy за разгръщане на транзакциите показва силен потенциал за оптимизиране на скоростта на транзакциите и намаляване на неефективността, свързана с пренатоварването на Solana. Подходът на проекта намалява това пренатоварване и осигурява безпроблемно изпълнение дори по време на пикова активност. За търговците това означава по-бързи и по-надеждни транзакции, предотвратяващи неуспешни суапове.
Освен подобряването на ефективността на транзакциите, Solaxy разширява оперативната съвместимост между Solana и Етериум. Токенът $SOLX функционира като многоверижен актив, което позволява на потребителите да се ангажират в двете екосистеми. Това осигурява достъп до ликвидността на Етериум, като същевременно се възползва от скоростта и икономическата ефективност на Solana.
Реномиран крипто анализатор, известен като Cheds, издаде предупреждение за потенциалния спад на Dogecoin (DOGE) на фона на продължаващата корекция на пазара.
Крипто анализаторът Али Мартинез изрази опасения за потенциален спад на XRP и три други алткойна, предупреждавайки, че те могат да претърпят внезапен срив.
Блокчейн проект, насочен към създаването на мултиверижна екосистема, се готви да възнагради ранните си поддръжници със значителна сума.
Cardano преживява пазарни колебания, но продължава да напредва в развитието, партньорствата и спазването на регулаторните изисквания.