Sonic Labs се отказа от плана си за въвеждане на алгоритмична стабилна монета с покритие в щатски долари, като се насочи към дигитален актив, свързан с дирхама на ОАЕ.
Решението, обявено от съоснователя Андре Кронье, идва само няколко дни, след като компанията първоначално разкри работата си по високодоходна стабилна монета обвързана с щатски долари. Сега той описва предстоящия проект като „дигитален дирхам“, обвързан с щатския долар, но настоява, че това не е алгоритмична стабилна монета.
Тази промяна в посоката съвпада с подготовката на ОАЕ за собствен дигитален дирхам, който трябва да бъде пуснат като дигитална валута на централната банка (CBDC) в края на 2025 г. Властите очакват базираната на блокчейн валута да повиши финансовата сигурност и да се интегрира безпроблемно със съществуващите платежни системи.
Обратът на Sonic Labs отразява нарастващия скептицизъм около алгоритмичните стабилни монети, особено след драматичния срив на TerraUSD (UST) през 2022 г.
Този инцидент изтри милиарди в стойност и засили опасенията относно рисковете, свързани с подобни модели. Самият Кронье призна колебанията си, позовавайки се на минали провали в сектора.
Оттогава регулаторните органи предприеха мерки за предотвратяване на подобни кризи. Рамката MiCA на Европейския съюз например налага строг контрол върху алгоритмичните стабилни монети с цел запазване на финансовата стабилност.
Междувременно пазарните данни сочат, че стабилните монети все повече се използват за ежедневни транзакции, а не за широкомащабно движение на капитали, което е сигнал за промяна в начина, по който тези дигитални активи функционират в икономиката.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.