Европейските регулатори настояват за по-строги капиталови изисквания за застрахователите, притежаващи криптовалути, което е значителна промяна в подхода на ЕС към дигиталните активи.
Европейският орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (Eiopa) посъветва Европейската комисия да наложи капиталово изискване от 100% за всички активи, свързани с криптовалути.
Ако тази мярка бъде приета, тя ще повиши значително разходите за поддържане на дигиталните активи, като по този начин ще обезкуражи застрахователите от експозиция към сектора.
Понастоящем повечето застрахователи в ЕС разпределят капитал, равен на 60-80% от техните крипто активи, но предложеният регламент ще изисква пълно покритие.
Препоръката на Eiopa се простира отвъд Биткойн и Етериум, включително стабилни монети, обвързани с фиатни валути, и токенизирани активи, свързани с традиционни инвестиции като акции и облигации.
Това бележи безпрецедентно ниво на капиталови ограничения за застрахователите, които се занимават с който и да е клас активи.
Въпреки твърдата позиция, непосредственото въздействие върху индустрията се очаква да бъде минимално. Към края на 2023 г. европейските застрахователи колективно ще държат около €655 милиона в крипто активи – по-малко от 0.01% от общия размер на активите в региона от €9,6 трилиона.
Значителна част от тази експозиция бе концентрирана в Люксембург, вероятно чрез инвестиционни фондове, а не чрез преки притежания.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.