На 31 март 2025 г. Terraform Labs ще стартира портал за искове за кредиторите, засегнати от фалита ѝ след срива на TerraUSD и свързаните с нея криптовалути.
Този портал ще позволи на засегнатите лица да подадат своите искове за евентуално възстановяване на разходи. Крайният срок за подаване на заявленията е 30 април 2025 г., без право на удължаване.
За да подадат иск, кредиторите трябва да предоставят доказателство за собственост на своите крипто активи, като например адреси на портфейли или API ключ само за четене. За активи в рамките на екосистемата Terra или поддържаните от нея мрежи се изисква транзакция за верификация.
Кредиторите, които притежават средства на централизирани борси, ще трябва да предоставят API ключове или, ако не са налични, ръчни данни за транзакции или извлечения от сметки. При искове, подадени с ръчни доказателства, времето за обработка може да се удължи и те могат да бъдат отхвърлени, ако е налице електронно доказателство.
Не всички крипто активи са допустими за искове. Само някои криптовалути ще отговарят на условията, като списъкът ще бъде предоставен на портала за искове. Активи като Luna 2.0 на Terra 2.0 и такива с ончейн ликвидност под $100 са изключени от компенсация.
След подаване на иск кредиторите ще получат първоначално решение в рамките на 90 дни. Ако е необходимо повече време, администраторът на плана ще ги уведоми. Вземанията, които не са оспорени, ще бъдат обработени за изплащане, като първоначалните разпределения се очаква да започнат през август 2025 г. Общата сума на изплатените суми се очаква да варира между $185 и $442 милиона, въпреки че не всички кредитори ще имат право на цялата сума.
От ключово значение за кредиторите е да гарантират, че техните искове са пълни и точни, тъй като неотразяването на действия като продажби, замяна или стейкинг може да доведе до отхвърляне на иска.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.
Изпълнителният директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън предупреди, че вероятността от рецесия в САЩ все още е голяма, посочвайки като основни заплахи за икономическия растеж геополитическата нестабилност и нерешените вътрешни проблеми.