Президентът Доналд Тръмп помилва напълно тримата съоснователи на BitMEX, известна крипто борса, години след като те признаха, че са нарушили американските разпоредби за борба с прането на пари.
Артър Хейс, Бенджамин Дело и Самюъл Рийд, които стартираха BitMEX през 2014 г., се признаха за виновни за нарушения на Закона за банковата тайна, по-специално за това, че са позволили на клиенти от САЩ да търгуват на платформата без подходящи проверки на самоличността. Властите са описали BitMEX като център за незаконни финансови дейности.
През 2022 г. триото получи условни присъди и колективно плати милиони под формата на глоби, за да разреши както наказателните, така и гражданските обвинения. Хейс, бившият главен изпълнителен директор, прекара шест месеца под домашен арест, а Дело и Рийд изтърпяха условни присъди от съответно 30 месеца и 18 месеца.
Помилванията на Тръмп дойдоха само няколко месеца, след като самата BitMEX се съгласи на споразумение за $100 милиона във връзка с обвинения, че не е успяла да приложи изискваните мерки за съответствие с правилата за предотвратяване на прането на пари. Компанията бе обвинена, че е пренебрегнала правните задължения на САЩ, като същевременно е продължила да привлича американски търговци. Процесът на регистрация на BitMEX, който позволяваше на потребителите да се регистрират само с имейл адрес, допринесе за правните ѝ проблеми, както и за неуспеха ѝ да наложи забрана на американските потребители.
В отговор на помилването Дело изрази мнение, че обвиненията са резултат от остарели закони и политизирано прилагане на закона. Той счита помилванията за форма на „оправдание“ и твърди, че изобщо не е трябвало да бъдат преследвани. Заедно с наказателните глоби съоснователите платиха по $10 милиона, а компанията бе изправена и пред гражданска санкция от Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) в размер на $30 милиона.
Основана през 2014 г., BitMEX се превърна във водещ играч на пазара на деривати върху криптовалути, предлагайки продукти за търговия с висок ливъридж и минимални изисквания за регистрация. В своя пик тя обработваше милиарди дневни обеми на търговия и привличаше клиенти от цял свят, включително много от САЩ. американските власти обаче започнаха да разследват BitMEX като част от по-широка репресия срещу офшорни платформи, обслужващи американски клиенти без достатъчно регулаторно съответствие. Този случай бе един от първите случаи на федерални действия срещу крипто борси, като създаде значителен прецедент за бъдещи регулаторни мерки в индустрията.
Панама Сити може би се готви за голям скок в крипто пространството след дискретен, но знаков ход на кмета на града.
Главният глобален стратег на JPMorgan Chase изрази предпазливо мнение за американската икономика, предполагайки, че макар и пълна рецесия да може да бъде избегната, краткосрочните перспективи сочат бавен и неравномерен растеж.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп поднови критиките си към политиката на Федералния резерв, призовавайки за бързо понижение на лихвените проценти и изрази съмнения в способността на председателя на Фед Джером Пауъл да се справи с процеса.
FTX, фалиралата крипто борса, която е в центъра на един от най-големите скандали в индустрията, се готви да започне мащабни изплащания на кредиторите си, считано от 30 май.