Президентът Тръмп изпълни обещанието си от предизборната кампания, като подписа указ 14233 за създаване на стратегически Биткойн резерв и отделен запас от дигитални активи.
Макар мнозина да се надяваха, че това ще доведе до големи федерални покупки на ВТС, действителната политика не оправда очакванията, предизвиквайки негативна пазарна реакция. Въпреки това дългосрочните ѝ ефекти остават несигурни.
Въпреки че идеята за федерален резерв за Биткойн изглежда значителна, нейното въздействие може да бъде ограничено. Златният резерв на САЩ е на стойност едва $11 млрд. – далеч по-малко от активите, управлявани от частни Биткойн ETF-и като iShares ВТС Trust ($48.2 милиарда). Институционалните инвеститори и инвеститорите на дребно все още имат по-голямо влияние върху цената на Биткойн, отколкото държавните резерви.
Запасът от дигитални активи ще консолидира само крипто активи, конфискувани чрез съдебни дела. За разлика от водещата критповалута, Министерството на финансите няма да купува активно Етериум (ETH), XRP или Solana (SOL), което разочарова инвеститорите, които очакваха по-широки придобивки.
Покупките на Биткойн могат да се увеличат с течение на времето. Макар че непосредствено мащабно закупуване на ВТС е малко вероятно, Министерството на финансите разполага с парични резерви – $36.8 милиарда в чуждестранни валути и $170.7 милиарда в активи на МВФ – които в крайна сметка биха могли да се прехвърлят в Биткойн. Всяко значително движение обаче ще бъде постепенно, за да се избегнат икономически сътресения.
Въпреки че заповедта не гарантира скок на цената на водещия дигитален актив, тя сигнализира за нарастващата роля на криптовалутите във финансовата политика на САЩ. Нейното въздействие ще се разгърне с течение на времето.
Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) наскоро прекрати съдебните дела срещу няколко големи крипто компании, но въпреки това Ripple остава изключение, което държи случая с XRP в центъра на вниманието.
Американските спот Биткойн борсово търгувани фондове (ETF) отбелязаха десетия си пореден ден на нетни входящи потоци, достигайки най-дългата положителна серия от декември 2024 г. насам.
По данни на Бюрото за икономически анализи през февруари годишната инфлация в САЩ се запазва на ниво от 2.5%, отразено в ценовия индекс на разходите за лично потребление (PCE).
Кандидатурата на Пол Аткинс за ръководител на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC) предизвика смесени реакции.