Продължаващата битка между златото и Биткойн, често наричан „дигитално злато“, напоследък показва, че благородния метал се представя по-добре.
Златото поскъпна с над 15% само през тази година, като увеличението спрямо предходната година е 40%, което се дължи на фактори като геополитическото напрежение, притока на ETF и опасенията, свързани с митата в САЩ. За разлика от това Биткойн бележи низходяща тенденция поради сходни фактори, които влияят и на двата актива.
Поскъпването на златото засили статута му на сигурен актив, но сега вниманието се насочва към потенциално рали на Биткойн. Чарли Морис, основател на ByteTree, изтъкна исторически модели, които показват, че двата актива често се движат в противоположни посоки. Той отбеляза, че през периоди като 2019-2020 г. златото е поскъпвало, докато Биткойн е оставал стабилен.
Обратно, през 2021 г. Биткойн се покачи, докато златото остана без промяна. През 2023 г. и 2024 г. и двата актива отбелязаха ръст, но в момента златото е водещо през 2025 г.
Морис обяснява неотдавнашното покачване на златото с няколко ключови фактора: повишено търсене поради геополитическата нестабилност и икономическите опасения, значителен интерес към ETF-ите за злато и дискусиите за митата по време на администрацията на Тръмп, които стимулираха повишен интерес както към златото, така и към американските акции.
В исторически план благородният метал и Биткойн не са поскъпвали едновременно. Златото е отбелязвало рекордни стойности, докато Биткойн се е борил, но моделите сочат, че Биткойн обикновено изостава по време на бичи ръстове на златото, само за да последва със свое собствено рали след това. Това се наблюдава в цикли като тези от 2019-2020 г. и 2021-2022 г.
Морис определи сегашното поскъпване на златото като „истинска златна треска“, напомняща бума от 2011 г. През този период Биткойн беше все още в начален стадий на развитие и се търгуваше на цена от едва $20. Сега, когато потенциалът на Биткойн е подготвен за растеж, инвеститорите нямат търпение да видят как дигиталният актив ще реагира на поскъпването на златото и другите благородни метали.
Чайтаня Джаин, мениджър по Биткойн стратегията в Strategy, отхвърли онлайн спекулациите, че съдбата на компанията е тясно свързана с цената на ВТС.
Биткойн реагира за кратко на индекса на цените на производителите в САЩ (PPI) за юни в 15:30 българско време, но движението се разсея бързо, тъй като търговците разбраха по-широките последици от данните.
Съобщава се, че Брендън Лутник, син на министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник, финализира сделка за придобиване на Биткойн на стойност няколко милиарда долара чрез дружество със специална цел (SPAC), подкрепено от Cantor Fitzgerald.
Регистрираните в САЩ спот Биткойн ETF продължават да отчитат силен приток на инвестиции, като във вторник записаха девети пореден ден на положителна нетна инвестиционна активност.