Доналд Тръмп заплаши ЕС с нови мита в отговор на планираните от него контрамерки срещу митата му върху стоманата и алуминия.
По време на среща с министър-председателя на Ирландия той разкритикува политиките на блока и предупреди за по-нататъшни действия.
Канада също отвърна на удара, като обяви мита на стойност $29.8 милиарда, а централната ѝ банка намали лихвените проценти, очаквайки икономически последици. САЩ вече обмислят ограничения върху медта, докато отговорът на ЕС може да засегне американски износ на стойност $28 милиарда. Пазарите се опасяват от задълбочаване на търговския конфликт.
Политиката на Тръмп по отношение на митата разтревожи бизнес лидерите и законодателите. Ръководители на технологични компании се срещнаха с него, за да изразят опасенията си, но той остана фокусиран върху стимулирането на вътрешните инвестиции. Забележката на министъра на финансите Скот Бесент, че икономиката се нуждае от „детоксикация“, засили страховете от рецесия, изпращайки Уолстрийт в спад.
Председателят на ЕЦБ Кристин Лагард предупреди, че търговските политики на САЩ подхранват нестабилността, като посочи митата като заплаха за износа на ЕС. Нарастващите разходи за отбрана в Европа могат да доведат до повишаване на инфлацията, докато ЕЦБ, която вече се бори с несигурността, наскоро намали лихвите до 2,5%. Тя подчерта необходимостта от прозрачност при ориентирането на предприятията и потребителите в условията на нестабилност.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп официално подписа мащабния си политически законопроект, превръщайки го в закон и утвърждавайки един от най-съществeните законодателни актове от неговото управление.