Начало » БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

12.03.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: 3 причини, защо дедоларизацията не може да бъде спряна

Доналд Тръмп се зарече да сложи край на дедоларизацията - тенденция, която непрекъснато подкопава господстващото положение на щатския долар в световните финанси.

Сега американската валута е изправена пред нарастващ натиск от страна на държави, които се стремят да намалят влиянието ѝ и да утвърдят собствената си финансова независимост. В условията на променящата се глобална икономическа динамика може ли щатският долар да запази господството си? Перспективите сочат обратното, намеквайки, че отдръпването от долара е неизбежен процес. Тук са изложени 3 причини, защо дедоларизацията изглежда няма да спре:

Геополитически промени

Глобалният политически пейзаж търпи значителни промени, като държавите създават нови съюзи и икономически стратегии, ограничаващи зависимостта им от щатския долар. Коалиции като БРИКС и ASEAN настояват за независим финансов ред, който да ограничи господстващото положение на долара. Освен това честата употреба на икономически санкции от страна на правителството на САЩ и превръщането на долара в оръжие подхранват усилията за създаване на алтернативни финансови системи.

Държави, които диверсифицират резервите си

Все по-голям брой държави намаляват зависимостта си от щатския долар, като диверсифицират резервите си. Много от тях се насочват към златото и други активи, за да предпазят икономиките си от нестабилността, свързана с американския долар. Тази промяна отразява по-широка стратегия, насочена към постигане на финансова стабилност и намаляване на зависимостта от паричната политика на САЩ.

Възникване на многополюсна валутна система

Световният финансов ред се насочва към многополюсна структура, при която множество валути играят роля в международните транзакции. Много държави вече уреждат търговията в местните си валути, намалявайки ролята на долара като средство за размяна по подразбиране. Възходът на дигиталните валути и транзакциите, базирани на блокчейн, допълнително ускорява тази промяна, предлагайки нови алтернативи, които оспорват дългогодишната доминация на долара.

Макар че Тръмп се зарече да противодейства на тези промени, глобалната динамика предполага, че дедоларизацията вече е в ход и е малко вероятно да бъде обърната.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Сътрудник на Тръмп планира публична Биткойн компания за $300 милиона

Дейвид Бейли, известен с близките си връзки с Доналд Тръмп по отношение на политиката за криптовалутите, се готви да пусне голям инвестиционен инструмент за Биткойн, наречен Nakamoto, подкрепен с финансиране в размер на $300 милиона.

09.05.2025 6:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Coinbase влиза в мегасделка с Deribit за почти $3 милиарда

Coinbase се готви да направи най-смелата си стъпка досега в областта на дериватите с планираното придобиване на Deribit, борса за крипто опции и фючърси, известна с това, че контролира значителна част от глобалния обем на търговията.

08.05.2025 19:00 2 мин. четене Alexander Stefanov

Крипто кит загуби милиони в рамките на час в опит да си уреди вечеря с Доналд Тръмп

Крипто трейдър е загубил $2.8 милиона за един час, след като е закупил 1.39 милиона TRUMP токена, с цел да си осигури място на ексклузивна гала вечеря с президента Доналд Тръмп.

08.05.2025 10:10 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Федералният резерв запази лихвените проценти стабилни на фона на икономическото напрежение

На заседанието си на 7 май 2025 г. Федералният резерв остави лихвения процент без промяна на ниво 4.25% до 4.50%, което е четвъртото поредно решение за запазване на лихвените проценти.

07.05.2025 21:26 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.