В началото на 2025 г. президентът Доналд Тръмп подписа заповед за създаване на Стратегически резерв за Биткойн, в който да се използва криптовалута, собственост на правителството.
Този ход предизвика дебати, особено след като Тръмп разшири резерва извън ВТС и възнамерява да включи избрани алткойни, подчертавайки нарастващото участие на националните правителства в крипто пазара.
САЩ водят с 207,189 BTC, иззети предимно от случаи като хакерската атака срещу Bitfinex през 2016 г. и разследванията на Silk Road. Китай следва с близо 195,000 BTC, конфискувани от Понци схемата PlusToken през 2020 г., въпреки че настоящите притежания остават неясни. Обединеното кралство притежава около 61,245 BTC, главно от конфискации, свързани с пране на пари.
Украйна е натрупала 46,351 BTC чрез дарения на фона на продължаващия си конфликт с Русия, докато Бутан тихомълком е изградил резерв от 13,029 BTC чрез спонсориран от държавата добив.
Салвадор, първата държава, която през 2021 г. прие Биткойн като законно платежно средство, натрупа 6,105 BTC чрез директни покупки, продължавайки икономическата си стратегия, основана на водещия дигитален актив, въпреки критиките.
Тъй като правителствата все повече се ангажират с Биткойн, националните крипто резерви се превръщат в ключов фактор в глобалния финансов пейзаж.
Дан Тапиеро, опитен макро инвеститор и мениджър на хедж фондове, вижда потенциал за значителен ръст на Биткойн, ако американската икономика изпадне в рецесия, което ще принуди Федералния резерв да предприеме агресивни мерки за понижаване на лихвените проценти.
Биткойн се покачи стабилно през април, преминавайки психологическата бариера от $100,000.
Докато глобалните крипто компании преразглеждат стратегиите си в САЩ поради нарастващото геополитическо напрежение, Hive Digital Technologies залага на Латинска Америка – по-специално на Парагвай – като следваща територия за растеж.
Биткойн е на прага да си върне психологическата граница от $100,000, a анализаторите от CryptoQuant обясняват част от причините, подпомагащи възхода.