Акциите на Strategy поевтиняха с над 55%, което породи опасения дали компанията няма да бъде принудена да продаде част от своите авоари в Биткойн, които възлизат на близо 500,000 BTC на стойност $43.7 милиарда.
Въпреки стратегията на компанията за натрупване на Биткойн на средна цена от $66,350 за токена, възникват въпроси дали последните пазарни условия могат да предизвикат ликвидации.
Компанията финансира покупките си на ВТС чрез методи като издаване на конвертируеми облигации с 0% и продажба на акции, като поддържа ВТС портфейл на стойност $43.4 милиарда и дълг от $8.2 милиарда.
Голяма част от дълга е с падеж през 2028 г., което намалява непосредствените рискове. Принудителната ликвидация обаче би изисквала или фалит, или решение на акционерите за разпускане на компанията, което е малко вероятно, като се има предвид контролът на Майкъл Сейлър от 47% от гласовете.
За да се стигне до криза на ликвидността, би трябвало да се случи значителен спад на цените на Strategy ще купи още Биткойн, ако цените спаднат драстично. Ако цената на ВТС и акциите на компанията продължат да се понижават, може да има трудности с набирането на капитал, което да застраши стратегията и дългосрочна жизнеспособност.
Сега инвеститорите са изправени пред труден избор: да продължат да подкрепят високорисковия залог на Strategy за водещия дигитален актив или да преоценят инвестициите си.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.