Оперирана от швейцарската организация с нестопанска цел, наречена The Ethereum Foundation, мрежата Етериум предлага много на потребителите.
Те могат да изграждат и да се възползват от различни функции. Фирмите могат да използват обещаващата блокчейн технология за повишаване на ефективността на техни процеси. В тази статия ще разгледаме Етериум по-подробно, неговите основни компоненти, как работи и какво го прави толкова специален.
Всички ваши онлайн данни – имейли, публикации от социални медии, снимки и дори ключова финансова информация – се съхраняват на компютри / сървъри. Те са собственост и се управляват от големи и малки организации или правителства. Случаят е същия с приложенията, които използвате. Вашите дейности – като викането на такси – се проследяват и записват от доставчика на приложението.
Тези организации се специализират в осигуряването на вашите данни, но това не гарантира сигурността им. Това води до това, че данните на потребителя се „централизират“, т.е. конкретната организация управлява коментарите ви.
Една платформа, базирана на блокчейн, като Етериум, се опитва да се справи с този проблем на централизация. Прави това, като работи автономно по децентрализиран начин въз основа на ясно дефиниран набор от правила. Той позволява данните на потребителя да останат в голяма степен скрити и да няма централизиран контрол.
Представете си да пазите важни записки за теза на апликация или на онлайн уеб портал и изведнъж този ап / портал е прекратен от неговия собственик. Всички ваши важни данни ще изчезнат завинаги. С етер само една единица няма контрол над данните ви и никой не може внезапно сам да забрани приложение. Само потребителите могат да правят промени.
Етериум се опитва да предложи децентрализирано и демократизирано решение, но без централен орган. Вместо да работи на няколко компютъра, собственост на една организация, етер работи на глобална мрежа от стотици компютри. Те се наричат възли и се управляват от анонимни доброволци, създавайки един вид „глобален супер компютър“.
Всяко физическо лице може лесно да се присъедини и използва различните ресурси, налични в мрежата на Етериум. Подобно на използването на различни сайтове и портали в Интернет или различни мобилни приложения, с предимства като анонимност и децентрализация.
Възможно е човек, независимо дали е специалист в технологиите или пълен начинаещ, лесно да създава, пуска и да си осигурява приходи от приложения в мрежата на Ethereum. Човек може също така да печели от приноса си към необходимите дейности, като копаене. То е необходимо, за да поддържа мрежата Етериум.
За разлика от магазините за приложения, базирани на комисионни, които изискват процент за хостинг и изпълнение на различните приложения, децентрализираната и автономна природа на Етериум означава ниски или никакви разходи.
В основата на Етериум е блокчейн, който служи за съхранение на всички необходими транзакции в мрежата.
Над блокчейн има отделен контейнер за съхранение на не-транзакционни данни. Например, е възможно да се създаде приложение, което да съхранява филми и позволява на потребителите да имат достъп до тях чрез заплащане. Въпреки че данните за плащане и потребителските права могат да се съхраняват в блокчейн, файлът (самия филм) се нуждае от друго място за съхранение.
Интелигентните договори, които са самостоятелно изпълняващи се кодови фрагменти, съхраняващи и изпълняващи се над блокчейна на Етериум, образуват следващата важна част. Например, може да се създаде приложение, базирано на интелигентни договори, чиято цел е да събере най-малко 10 етер от минимум 500 инвеститори и в замяна да разпредели 1 дял за всеки участник. Такива интелигентни договори са важни за поддържането на децентрализираната функционалност на Етериум.
Докато Биткойн се ограничава до конкретно приложение „само за плащане“ чрез блокчейн технология, Етериум може да поддържа всичко чрез своите приложения.
Мрежата Етериум, ориентирана към приложенията, позволява всяка осъществима концепция, процес или операция да се възползват от предимствата на blockchain технология.
Инвестирането в криптовалутите и първоначалните предлагания на монети (ICO) е силно рисково и спекулативно. Тази статия не е препоръка.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Coinbase официално пусна регулирани от CFTC фючърсни договори, свързани с XRP, с което направи значителна стъпка напред за институционалното приемане на свързания с Ripple токен.
Binance разширява възможностите на платформата си за спот търговия, обявявайки нови търговски двойки за USDC и разширена поддръжка на функциите за автоматична търговия, които ще бъдат пуснати в действие на 22 април.
Dogecoin (DOGE) е под натиск, след като миналата седмица големите адреси изтеглиха 570 милиона токена.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.