Преизбирането на Доналд Тръмп първоначално предизвика оптимизъм на крипто пазара, създавайки 11,000 нови Биткойн (BTC) милионери между 7 октомври и 6 ноември 2024 г.
Този оптимизъм обаче бързо избледня.
Въпреки че пазарът продължи да се покачи в началото на 2025 г.,проучване установи, че завръщането на Тръмп в Белия дом е оказало отрицателно въздействие, което е довело до стагнация и спад. Между 21 януари и 18 февруари броят на адресите на BTC, притежаващи над $1 милион, намаля с 22,279.
През първите седмици от втория мандат на Тръмп средно 795 BTC адреса на милионери са били заличавани ежедневно. Най-рязко са намалели адресите, притежаващи над $1 милион, като те са спаднали от 157,563 на 138 693, както и тези с над $10 милиона, които са намалели от 18,801 на 15,392.
Тази низходяща тенденция се наблюдава при всички размери на портфейлите. От 21 януари насам близо 3 милиона адреса по-малко са притежавали портфейли между $1 и $9,999, а 641,489 адреса по-малко са имали портфейли между $10,000 и $999,999.
Като цяло изтриването на 3.54 милиона адреса означава, че по време на управлението на Тръмп са били изтривани средно 126,262 адреса дневно.
Преминаването от пазарен оптимизъм към несигурност настъпи бързо след встъпването в длъжност на президента. Един от факторите бе старта на китайския AI модел DeepSeek, което предизвика разпродажба в технологичния сектор, която се пренесе и на крипто пазара.
Митата на Тръмп върху Китай, Мексико и Канада също допринесоха за несигурността. Освен това инфлацията се повиши в началото на 2025 г., след като Тръмп призова за намаляване на лихвените проценти, което допълнително повлия на пазара.
Макар че той обвини за инфлацията политиката на Байдън и не бе пряко отговорен за срива на DeepSeek, действията му може да са допринесли за забавянето на криптопазара.
Друг фактор може да е пускането на меме монети, свързани с встъпването в длъжност на Тръмп. Въпреки че не са типични „pump and dump“ схеми, те предизвикаха опасения на фона на рязкото увеличаване на измамите при пускането на дигитални активи, като тези на Хали Уелч и аржентинския президент Хавиер Милей.
Освен това неуспехът към този момент на Тръмп да създаде национален резерв за Биткойн – въпреки предизборните обещания – може да е допринесъл за несигурността на пазара. Дали тази политика ще бъде осъществена през следващите месеци, предстои да разберем.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.
Franklin Templeton представи нов крипто ETF, който осигурява на инвеститорите експозиция към Биткойн и Етериум.