Nasdaq настоява за по-справедливи регулации на крипто пазара, призовавайки Комисията по ценните книжа и фондовите борси да прилага последователни правила за всички платформи за търговия.
Борсовият оператор иска националните фондови борси, брокерите-дилъри и алтернативните системи за търговия да имат равни възможности за търговия с дигитални активи със и без попечителство.
Неотдавна представители на Nasdaq седнаха с работната група по крипто на SEC, за да обсъдят бъдещето на регулациите на дигиталните активи. В писмо, адресирано до тях, компанията подчерта необходимостта от регулаторна яснота и призова SEC да определи твърд краен срок за всички временни разрешения, предоставени на платформите за крипто търговия.
Интересът на Nasdaq към криптовалутите датира от 2022 г., когато тя обяви плановете си да предлага попечителски услуги за дигитални активи. Тези планове обаче бяха изоставени година по-късно поради променящите се регулаторни условия. Въпреки този неуспех от Nasdaq намекнаха, че все пак може да обмисли стартирането на крипт оборса, в зависимост от това как се развива регулаторната среда.
Nasdaq не е единствен, който търси по-ясни насоки. Други лидери в индустрията, включително компании за рисков капитал като Andreessen Horowitz и Multicoin Capital, заедно с групи за защита на интересите като Blockchain Association, също се ангажираха с работната група по крипто на SEC. Техните дискусии подчертават нарастващото търсене на структуриран и прозрачен подход към регулирането на дигиталните активи.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.