Инфлацията в САЩ неочаквано се повиши до 3% през януари, което засили аргументите на Федералния резерв да действа предпазливо при намаляването на лихвените проценти, като същевременно оказа негативно влияние върху акциите и държавните облигации.
Докладът на Бюрото за трудова статистика от сряда надхвърли очакванията на икономистите, тъй като те прогнозираха инфлацията да остане стабилна на ниво от 2.9%, колкото и през декември.
Месечното повишение също бе по-високо от прогнозираното, като достигна 0.5% при очаквани 0.3%.
След оповестяването на данните фючърсите върху държавните облигации и акциите отбелязаха рязък спад. Доходността на двугодишните държавни ценни книжа, която отразява очакванията за лихвените проценти, се повиши с 0.09 процентни пункта до 4.37%.
Доходността се повишава при спад на цените. Същевременно фючърсите върху S&P 500 спаднаха с 1%, а тези върху Nasdaq 100 – с 1.1%.
Тези данни следват седмица, след като Федералният резерв на САЩ пренебрегна призивите на президента Доналд Тръмп за значително намаляване на лихвените проценти и запази основните си лихви на ниво от 4.25% до 4.5%. Във вторник председателят на ФЕД Джером Пауъл потвърди ангажимента на Фед към неговата роля, заявявайки, че те ще „стоят настрана от политиката“.
Американската данъчна служба (IRS) призова федерален апелативен съд да отхвърли иска на крипто предприемача Роуланд Маркъс Андраде, който оспорва издадените срещу него данъчни призовки. Според жалбата на Андраде, IRS не го е уведомила надлежно преди да поиска достъп до финансовите му записи. Предистория на казуса Историята започва през 2021 г., когато IRS стартира разследване срещу […]
Тъй като Биткойн (BTC) и по-широките крипто пазари изпитват волатилност, трейдъри и инвеститори търсят начини да защитят инвестициите си.
Вниманието на инвеститорите е приковано към предстоящите данни за инфлацията в САЩ, които могат да определят политиката на Федералния резерв и да се отразят на финансовите пазари, включително криптовалутите.
В условията на ескалиращо геополитическо напрежение се очертава ясно разделение между Запада, ръководен от САЩ, и глобалния Юг, по-специално блока БРИКС