Департаментът за правителствена ефективност (D.O.G.E) на Илон Мъск е постигнал забележителни успехи в намаляването на правителствените разходи на САЩ, спестявайки на данъкоплатците впечатляващите $36.7 милиарда.
Тази инициатива е малка част от по-широката амбиция на Мъск да съкрати федералните разходи с до $2 трилиона. Визията на Мъск, която той разкри по време на интервю през януари, предизвика дискусии за подобряване на финансовата прозрачност с помощта на блокчейн технологията.
Стремежът към по-голяма прозрачност на правителството получи подкрепа от личности като Брайън Армстронг, главен изпълнителен директор на Coinbase. Армстронг изтъкна потенциала на прозрачната, публична счетоводна система на блокчейн да промени начина, по който се проследяват правителствените разходи. Като прави всички транзакции видими в реално време, блокчейн може драстично да подобри одитните процеси и отчетността. Армстронг изказа предположение, че възможността да се видят тези транзакции във веригата ще внесе така необходимата яснота за обществеността.
Напредъкът на D.O.G.E не се изчерпва с финансови икономии; той също така е разкрил дупка в държавните разходи в размер на $100 милиарда. Този пропуск включва плащания на права, които се издават на лица без подходяща идентификация, което поражда опасения за измами.
Екипът на Мъск смята, че поне половината от тези плащания могат да бъдат измамни, което може да доведе до загуба на $50 милиарда годишно. Като част от усилията си за справяне с този проблем D.O.G.E предложи по-строги мерки за проследяване, включително задължителни кодове за категоризация на плащанията и по-чести актуализации на правителствените списъци за измами.
Жан Раузис, съосновател на Smardex, подчерта, че внедряването на блокчейн за Министерството на финансите на САЩ може да доведе до революция във финансовата система, като позиционира страната като световен лидер в блокчейн иновациите. Той отбеляза, че децентрализираната система без разрешения ще осигури истинска прозрачност – нещо, което централизираните подходи не успяват да осигурят.
От стартирането си на 21 януари D.O.G.E вече е спестил милиарди, като официалната му цел е определена за юли 2026 г., когато проектът има за цел да осигури по-ефективно управление. С реформите на хоризонта, потенциалното въздействие на агенцията на Мъск може да бъде трансформиращо както за публичния сектор, така и за по-широкото крипто пространство.
След последния ход на президента Тръмп за налагане на мащабни мита, тревожността на пазара се увеличава, а крипто-базираните платформи за прогнози сигнализират за нарастващо убеждение, че на хоризонта се задава рецесия в САЩ.
Антъни Помплиано се противопоставя категорично на неотдавнашния стремеж на Доналд Тръмп да отстрани председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, като предупреди, че подобен ход може да навреди на доверието във финансовата система на САЩ.
Докато Вашингтон се отегли от правоприлагането срещу Coinbase, Орегон се активизира.
Частният инвестиционен фонд Advent финализира сделка за придобиване на ТВІ Bank от кредитната група 4finance Holding.