Нарастващата привлекателност на реално съществуващите активи (RWA) предполага промяна в нагласите на инвеститорите, тъй като участниците на пазара търсят стабилност и стабилна възвръщаемост на фона на слабото представяне на Биткойн и по-широките икономически опасения.
Като използват блокчейн технологията, RWA трансформират физически и финансови активи – като недвижими имоти и произведения на изкуството – в дигитални токени, разширявайки достъпа и подобрявайки ликвидността. Неотдавнашният спад на Биткойн под $100,000, предизвикано от ескалиращото търговско напрежение между САЩ и Китай, допълнително засили интереса към тези алтернативни инвестиционни опции.
Александър Локтев от P2P.org отбеляза, че институционалното търсене на RWA се увеличава, а финансови гиганти като BlackRock и JPMorgan правят стратегически стъпки в токенизацията. Той очаква, че общата заключена стойност (TVL) в тези активи може да нарасне до $50 милиарда до 2025 г., подхранвана от институциите, които търсят по-предсказуема доходност в блокчейн пространството.
Неотдавнашните данни подсилват тази инерция, тъй като стойността на ТВС е надхвърлила $17.1 милиарда, разпределени между над 82,000 притежатели. Марчин Казмиерчак, съосновател на RedStone, смята, че токенизираните активи се превръщат в ключова връзка между традиционните финанси и децентрализираните платформи. При положение че институционалните инвеститори управляват приблизително $100 трилиона в световен мащаб, дори и незначително разпределение на средства в RWA може значително да стимулира тяхното приемане през следващите години.
Волатилността на криптовалутите също превърна RWA в привлекателна алтернатива. Бхаджи Илюминати от Centrifuge твърди, че големите пазарни разпродажби, като например неотдавнашното ликвидационно събитие на $10 милиарда, подчертават значението на стабилните активи, генериращи доходност. Тя вижда това като част от по-широкия преход към инвестиции, които осигуряват реална икономическа стойност, а не спекулативни печалби.
Пазарните анализатори прогнозират, че секторът на RWA може да се разшири драстично, достигайки до $30 трилиона до 2030 г. Тъй като блокчейн технологията продължава да се интегрира с традиционните финансови пазари, RWA са на път да се превърнат в ключов двигател за приемането на дигитални активи през следващите години.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.
Според бившия конгресмен Патрик Макхенри, твърдата позиция на Гари Генслер срещу криптовалутите е по-скоро политически театър, отколкото лично убеждение.
Standard Chartered ускорява навлизането си в сектора на дигиталните активи чрез новообявено партньорство с FalconX, водещ брокер, обслужващ институционални крипто трейдъри.
Интересът на инвеститорите към крипто стартъпите отново набира сила, макар и в по-малък обем.