Аоифинн Девит, старши инвестиционен консултант в Moneta, изрази опасения относно широко разпространеното мнение, че криптовалутите, включително Биткойн и Етериум, могат да действат като сигурно убежище по време на икономическа нестабилност.
В светлината на неотдавнашния спад, при който Етериум спадна с 27%, Девит ясно заяви , че криптовалутите остават силно спекулативни, класифицирайки ги като активи с „повишен риск“. Тя смята, че волатилността, присъща на тези дигитални активи, ги прави неподходящи за инвеститори, които търсят стабилност на неспокойни пазари.
Отхвърляйки идеята, че криптовалутите биха могли да преживеят финансова буря като традиционните активи убежища, Девит заяви:
„Все още не разполагаме с достатъчно изчерпателни данни, за да оценим как ще се държат те, ако пазарът поеме към сериозен спад.“
Скептицизмът ѝ се корени в липсата на разбиране относно това как криптоактивите реагират на ключови икономически фактори като инфлация и лихвени проценти. Въпреки че някои твърдят, че Биткойн може да действа като форма на дигитално злато, Девит не го вижда по този начин.
Биткойн може да осигури някаква форма на защита срещу обезценяване на фиатната валута, но далеч не е сигурният хедж, за който някои си го представят“, отбеляза тя.
Девит също така изтъкна трайната сила на фиатните валути, особено на щатския долар, който продължава да доминира въпреки привлекателността на Биткойн. „Изглежда, че в момента няма значително търсене на алтернативи на долара“, добави тя.
Що се отнася до нарастващата популярност на Биткойн, Девит призна, че криптовалутата остава по-малко волатилна от другите дигитални валути, което може да го направи по-привлекателна входна точка за инвеститорите, които не търпят риск. „Ако се впускате в криптовалути, но предпочитате по-малко хаотичен вариант, Биткойн вероятно е мястото, от което да започнете“, обясни тя.
Въпреки че Биткойн ETF-ите помагат за навлизането на криптовалутите в масовия сектор, Девит предупреди, че тази по-голяма достъпност не е равносилна на по-голяма сигурност.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?
Само за една година спот Биткойн ETF в САЩ надхвърлиха $750 милиарда общ обем на търговията от въвеждането им през януари 2024 г.