Джефри Кендрик от Standard Chartered предвижда рязък скок на цената на Биткойн, прогнозирайки, че до 2028 г. тя ще достигне $500,000.
Той свързва този потенциален скок с по-лесния достъп на инвеститорите и с намалената пазарна волатилност, особено с нарастването на институционалното участие.
Кендрик изтъква въздействието на американските спот Биткойн ETF-и, които стартираха в началото на 2024 г. и вече привлякоха значителни постъпления.
Той твърди, че със зрелостта на тези ETF-и и разширяването на финансовите инструменти като опциите волатилността на BTC ще намалее, което ще го направи по-привлекателен за дългосрочните инвеститори.
Правейки паралел с траекторията на цените на златото след въвеждането на борсово търгуваните продукти, той очаква, че Биткойн ще преживее подобно бързо поскъпване.
Допълнителен оптимизъм произтича от регулаторните промени при администрацията на Тръмп, включително премахването на счетоводните ограничения за корпоративните притежания на криптовалутата и стремежа за оценка на национален резерв от дигитални активи.
Кендрик вярва, че тези фактори ще подхранят институционалното приемане и ще доведат до повишаване на цената на Биткойн през ключови етапи – $200,000 до края на 2025 г., $300,000 през 2026 г. и в крайна сметка до достигане на $500,000 преди 2029 г.
Съоснователят на BitMEX Артър Хейс изрази предпазливи прогнози за Биткойн и криптовалутния пазар като цяло, предвиждайки възможен краткосрочен спад, тъй като правителството на САЩ променя стратегията си за ликвидност.
Вътрешната тенденция за поскъпване на Биткойн продължава да се засилва, като данните от блокчейна и поведението на пазара на деривати разкриват агресивно натрупване от страна на дългосрочните притежатели и „китовете“.
С ускоряването на институционалното приемане на Биткойн, американският гигант в управлението на активи Franklin Templeton издаде предупреждение относно нарастващата тенденция на крипто-базирани стратегии за управление на финансови средства.
Биткойн се повиши с 2% през последните 24 часа, достигайки $109,500 към момента на писане на статията, благодарение на нарастващия институционален приток към спот ETF-ите, облекчаването на напрежението в световната търговия и засилването на техническия импулс.