Освобождаването на Фарук Фатих Йозер, основател на вече несъществуващата крипто борса Thodex, предизвика обществено възмущение, въпреки предполагаемата му роля в голямо дело за измама, включващо загуби за 94 милиона турски лири.
Първоначално арестуван, след като беше екстрадиран от Албания в Турция, Йозер се очакваше да бъде осъден на дълъг затвор, но неочаквано беше освободен, което повдигна въпроси относно съдебния процес.
След като избяга от Турция, Йозер бе заловен в Албания на 30 август 2022 г. и предаден на турските власти през април 2023 г. Прокурорите поискаха зашеметяващата присъда от 11,462 години за предполагаемата му роля в измамата на хиляди инвеститори.
Изненадващо решение на съда обаче доведе до освобождаването му, което предизвика отпор както от страна на жертвите, така и от страна на правни експерти.
Въпреки сериозността на обвиненията, освобождаването на Йозер доведе до широка критика, като в момента се предприемат правни усилия за оспорване на решението. Мнозина виждат в това неуспех в привличането на финансовите престъпници към отговорност, докато случаят продължава да се развива като един от най-противоречивите скандали за крипто измами в Турция.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.