Според копие от писмо, придобито от RBK, служителя Roman Антипкин от 12-ия център на Федералната служба за сигурност (FSB), който контролира Системата за оперативни разследващи дейности (SORM), възможността за „напълно неконтролирана финансова система“ е това, което доведе до забраната.
„Колеги, историята изобщо не е за това, не разбирате! Историята не е за ключовете за криптиране и тероризъм. Павел Дуров е решил да стане новият Мавроди (руски финансов измамник). След като е пуснал свое собствено крипто, ще получим напълно неконтролирана финансова система в Русия. И това не е Биткойн за маргинализираните, ще бъде просто надеждна и неконтролирана. Това е заплаха за сигурността на страната. Всички наркотици, пари, търговията с органи ще преминат през крипто-то на Павел и той ще каже: „Нямам нищо общо с това, трябва да забраните думи , това е, което терористите използват.““
Самият Антипкин каза на RBK, когато стигне до мобилния си телефон, че няма да „давaт коментари и не разбират какво говорят“.
Банковата забрана, която влезе в сила на 16 април, доведе до блокирането на почти 20 млн. адреса на Google и Amazon Internet Protocol (IP) в опит да се предотврати заобикалянето на блока от потребителите. Забраната обаче не е успяла да постигне основната си цел – Дуров съобщи, че Telegram не е отбелязала значителни спадове в потребителската активност след забраната, тъй като много от потребителите вместо това могат да разчитат на VPN и пълномощни, за да продължат да използват приложението за съобщения.
От друга страна, много руски фирми съобщиха, че губят услуги, тъй като техните IP адреси са били блокирани по невнимание, включително и прекъсванията, съобщени от уебсайта на Федералната служба Roskomnadzor, който е регулаторът наредил забраната на първо място.
Самото руско правителство си играе с идеята за стартиране на собствената си криптовалута, „Крипто рубла“, която ще се пусне в средата на 2019 г.
Според Мат Хуган, главен инвестиционен директор на Bitwise, неотдавнашното поскъпване на Биткойн може да е само началото, като той вижда възможност водещата криптовалута да удвои стойността си до края на годината.
Докато Етериум затвърждава ролята си в глобалния финансов пейзаж, Фондация Етериум стартира мащабна инициатива за осигуряване на бъдещата сигурност на мрежата.
Създателите на MetaMask не изключват възможността да пуснат токен, но ако това се случи, потребителите могат да очакват прозрачно и защитено от измами разпространение.
Световните пазари преоценяват очакванията си за икономическото представяне на Китай след внезапното затишие на търговското напрежение със САЩ.