Йордания обяви плановете си да разработи цялостна регулаторна рамка за виртуални и дигитални активи в рамките на една година, с цел да се приведе в съответствие със световните стандарти и да стимулира дигиталната си икономика.
Инициативата ще бъде ръководена от Йорданската комисия по ценни книжа (JSC) и подкрепена от Националния съвет за технологии на бъдещето, като ще се съсредоточи върху създаването на необходимата правна и технологична инфраструктура за надзор на платформите за търговия с криптовалути и дейностите с виртуални активи.
Министерски комитет, оглавяван от министъра на дигитална икономика и предприемачеството и включващ служители от Централната банка, JSC и Националния център за киберсигурност, ще управлява предизвикателствата и ще ръководи прилагането на тези разпоредби.
Този ход идва в момент, когато Йордания се стреми да отстрани пропуските, посочени от Специалната група за финансови действия (FATF), която през 2023 г. включи страната в своя сив списък поради опасения, свързани с рисковете около виртуалните активи и уязвимостта при прането на пари.
Успоредно с това Йордания напредва в своята блокчейн стратегия, чието пълно прилагане е предвидено за 2025 г. Одобрена в края на 2024 г., стратегията има за цел да модернизира обществените услуги, да повиши сигурността на данните и да насърчи иновациите в сектори като здравеопазването, образованието и предприемачеството.
Чрез интегрирането на блокчейн технологията правителството се надява да оптимизира процесите, да намали разходите и да насърчи растежа в телекомуникационната и IT индустрията, което е в съответствие с по-широката икономическа визия на страната.
Тези инициативи подчертават ангажимента на Йордания да възприеме дигиталната трансформация, като същевременно се справи с регулаторните предизвикателства и тези, свързани със сигурността в бързо развиващия се крипто пазар.
Според информацията, Белият дом ускорява усилията си за регулиране на криптовалутите, като се очаква президентът Доналд Тръмп да подпише мащабен законодателен пакет за дигиталните активи преди лятната ваканция на Конгреса през август.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.