Начало » БРИКС: Дните на доминацията на американския долар са преброени

БРИКС: Дните на доминацията на американския долар са преброени

27.01.2025 9:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
БРИКС: Дните на доминацията на американския долар са преброени

Тъй като БРИКС продължава да се стреми към дедоларизация, някои експерти започват да предполагат, че господстващото положение на щатския долар като световен резервен актив може би наближава своя край.

Макар че доларът остава на рекордно високо равнище, дългосрочните прогнози на икономистите не са толкова оптимистични.

На Световния икономически форум в Давос, Швейцария, където се събраха глобални лидери и експерти, дискусиите подчертаха променящата се динамика на международните финанси. Президентът на САЩ Доналд Тръмп, говорейки по време на форума, потвърди визията си за Америка като световен лидер в областта на нововъзникващите технологии като изкуствения интелект и криптовалутите. Въпреки тези амбиции обаче страната изглежда е изправена пред предизвикателства, свързани с поддържането на статута на долара като основна световна валута.

Геополитическото напрежение около щатския долар се засили през последните години, като страните от БРИКС все повече се застъпват за употребата на местни валути в търговията. В отговор президентът Тръмп предложи мерки като налагане на високи мита и дори създаване на нова приходна служба. Тези стъпки обаче може да се окажат недостатъчни, за да се противодейства на извършващите се структурни промени в световната финансова система.

Доларът запазва позицията си на водеща резервна валута от края на Втората световна война насам, но нищо не е постоянно за неопределено време. Икономистът от Харвард Кенет Рогоф, говорейки по време на панелна дискусия, озаглавена „Състояние на играта: щатски долар“, подчерта уникалните предимства, с които се ползва валутата, често наричани нейна „прекомерна привилегия“. И все пак той предупреди за нарастващите рискове, посочвайки, че лихвените плащания на САЩ по федералния дълг вече надхвърлят целия бюджет за отбрана.

Въпреки че сегашната сила на долара е забележителна, участниците в дискусията подчертаха, че спадът изглежда неизбежен. Основният въпрос е дали този преход ще бъде постепенен или рязък. Експертите отбелязаха, че една внезапна промяна може да доведе до значителни икономически сътресения с потенциал да намали световния БВП с до 5%, надминавайки икономическите последици от финансовата криза през 2008 г. Очаква се една по-балансирана, многополюсна финансова система в крайна сметка да замени сегашната доминация на долара, макар че има надежда тази трансформация да се развива постепенно, а не по дестабилизиращ начин.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

Директорите на най-големите банки разпродават акции – какви са причините?

Висши мениджъри в две от най-големите банки в Америка продължават да изтеглят голяма част от личните си акции.

28.04.2025 11:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Тенденцията за дедоларизация набира инерция – застрашен ли е долара?

През 2025 г. американският долар се сблъска с големи трудности, като от началото на годината досега се понижи с близо 9.5%, а индексът DXY спадна до 98.06.

28.04.2025 9:00 1 мин. четене Alexander Zdravkov

Как се представят любимите активи на Робърт Кийосаки от началото на търговската война?

Откакто президентът Доналд Тръмп поднови търговската война на 1 февруари 2025 г., предпочитаните инвестиции на Робърт Кийосаки – Биткойн, злато и сребро – отбелязаха смесени резултати.

28.04.2025 7:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Арканзас Сити прекратява плановете си за крипто майнинг

Арканзас Сити официално отмени планирания си проект за добив на криптовалути след силна съпротива от страна на жителите и ключови заинтересовани страни.

26.04.2025 18:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.