Като значителна промяна за банковия сектор и сектора на криптовалутите в САЩ президентът Тръмп официално отмени спорно правило, наложено от Комисията за ценни книжа и фондови борси (SEC).
Регламентът, известен като SAB 121, изискваше от банките да класифицират криптоактивите, държани от името на клиенти, като пасиви, създавайки значителни пречки за институциите, които искат да навлязат в пространството на дигиталните активи.
Отмяната бележи кулминацията на усилията, които започнаха със законопроект, приет от Камарата на представителите и Сената миналата година. Въпреки че бившият президент Байдън наложи вето на закона, новата администрация не губи време да отмени насоката, сигнализирайки за по-благоприятна за крипто позиция.
Това развитие отваря вратата за американските банки да се ангажират директно с услуги за попечителство на криптовалути. Главният изпълнителен директор на Bank of America Брайън Мойнихан вече изрази ентусиазъм от тази възможност, заявявайки, че ако бъдат въведени ясни правила, банковата индустрия е готова да приеме мащабни транзакции, свързани с крипто.
Макар че премахването на това правило не беше крайъгълен камък в предизборните обещания на президента Тръмп, то решава критична задача за защитниците на дигиталните активи. Очаква се промяната да проправи пътя на банките да интегрират криптовалутата в своите услуги, което потенциално може да ускори масовото ѝ приемане във финансовия сектор.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.
Bitvavo, най-голямата крипто борса в Европа, деноминирана в евро, официално получи MiCA лиценз от Нидерландската служба за финансови пазари (AFM), което позволява на компанията да оперира във всички 27 държави членки на Европейския съюз.