Тъй като Биткойн (BTC) преминава през период на повишена волатилност, някои анализатори обръщат внимание на потенциала му като средство за хеджиране срещу ескалиращите рискове, свързани с глобалния дълг, и надвисналата заплаха от държавни фалити.
При положение че съотношението на финансовия дълг към БВП достига безпрецедентни нива, Биткойн се разглежда като потенциална гаранция за портфейлите в големите икономики.
Bitwise наскоро представи аргументите в полза на Биткойн като форма на „застраховка“ на фона на нарастващите опасения за глобалния дълг. Те предположиха, че цената на Биткойн теоретично може да се покачи над $200,000, тъй като той придобива популярност като защитен актив в несигурни времена.
Анализаторите изтъкнаха още нарастващите рискове от неизпълнение на държавни задължения, особено в страни като Франция и Обединеното кралство, където инвеститорите в облигации стават все по-предпазливи. Междувременно САЩ са изправени пред предизвикателства, свързани с нарастващия си дълг, който се очаква да достигне $36 трилиона, което може да повлияе на способността им да изпълняват фискалните си задължения.
Според анализаторите справедливата стойност на Биткойн би могла да корелира с вероятността от държавни фалити. Ако суверенните облигации на страните от Г-20, чиято стойност е зашеметяващите $69.1 трилиона, носят среден риск от неизпълнение от 6.2%, теоретичната оценка на Биткойн би могла да нарасне до $219,000.
Макар че златото също е признато като средство за хеджиране срещу подобни рискове, анализаторите твърдят, че Биткойн предлага по-силна алтернатива поради своя дефицит и независимост от традиционните финансови системи, за разлика от златото, което зависи от централизирани депозитари.
Ролята на Биткойн като хедж обаче не е лишена от рискове. Присъщата му волатилност може да доведе до рязък спад на цените в периоди на пазарна нестабилност, което поставя предизвикателства пред инвеститорите, търсещи надеждна защита по време на криза. Въпреки тези рискове нарастващата му репутация като потенциална защита срещу несигурността, предизвикана от дълга, продължава да привлича вниманието.
На 21 април Биткойн за кратко премина границата от $88,000, отчитайки ръст от 3% за последните 24 часа.
Нова вълна от спекулации се появи на крипто пазара след голямата емисия на стабилни монети от Tether, която по-рано днес тихомълком eмитира USDT на стойност $1 милиард в мрежата на Tron.
Японската инвестиционна компания Metaplanet увеличи притежанията си в Биткойн до над $400 милиона, след като придоби 330 BTC за $28.2 милиона на средна цена от $85,605.
Биткойн се завърна, като за кратко надхвърли $87,000 за пръв път от седмици насам, тъй като условията за ликвидност в световен мащаб се подобряват, а институционалните играчи демонстрират признаци на подновен апетит, макар че опасенията около търговската несигурност в САЩ държат по-широките пазари под напрежение.